Osoba, która chce założyć indywidualną działalność gospodarczą, przez pierwszych kilka miesięcy w celu zmniejszenia kosztów będzie prowadzić ją w domu. Chciałaby jednak, aby jej adres nie był dostępny w internecie. Czy może nie wyrazić zgody na jego upublicznienie? – pyta czytelnik.
Nie.
Wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) podlega m.in.: oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu zamieszkania przedsiębiorcy, jego adres do doręczeń oraz adresy, pod którymi jest wykonywana działalność gospodarcza. We wniosku o wpis do ewidencji (CEIDG-1) przedsiębiorca ma obowiązek podać główne miejsce, a także dodatkowe miejsca wykonywania działalności gospodarczej.
Jeżeli dodatkowych miejsc, takich jak oddziały, punkty sprzedaży, przyjmowania zleceń ?i świadczenia usług, jest więcej niż jedno, pozostałe należy zgłosić w części wniosku CEIDG-MW. W razie braku wskazania głównego miejsca ?wykonywania działalności gospodarczej przyjmuje się, że jest nim adres zamieszkania przedsiębiorcy.
CEIDG udostępnia dane dotyczące przedsiębiorcy na swojej stronie internetowej (www.ceidg.gov.pl). Dane te są jawne i każdy ma do nich prawo dostępu. Zgodnie z art. 37 ust. 1 pkt 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej spośród danych przedsiębiorcy wpisanych do ewidencji na stronie internetowej CEIDG nie udostępnia się tylko jego PESEL, daty urodzenia oraz adresu zamieszkania, jeżeli nie jest taki sam jak miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Przedsiębiorca nie może więc domagać się nieudostępniania przez CEIDG jego adresu zamieszkania, jeżeli prowadzi tam działalność gospodarczą. Nie może także powoływać się w tym zakresie na przepisy o ochronie danych osobowych.
Podstawa prawna: art. 37-38 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 672 ze zm.).