Osoba fizyczna chce rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu klubu dziecięcego. Nie ma wykształcenia medycznego ani pedagogicznego. Nie posiada również doświadczenia w pracy z dziećmi. Czy mimo to po zatrudnieniu wykwalifikowanych opiekunów będzie mogła sama kierować tą placówką, bez konieczności przejścia dodatkowego przeszkolenia? – pyta czytelnik.
Nie.
Wymagania związane z prowadzeniem klubu dziecięcego określa ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech (dalej: u.o.d.). Zgodnie z jej treścią do zadań takiej placówki należy zapewnienie dziecku opieki w warunkach bytowych zbliżonych do domowych oraz zagwarantowanie mu właściwej pomocy pielęgnacyjnej i edukacyjnej. Opieka w klubie jest sprawowana nad dziećmi w wieku od ukończenia pierwszego roku życia. W klubie zapewnia się opiekę w wymiarze do pięciu godzin dziennie w odniesieniu do każdego dziecka.
Prowadzenie klubu jest regulowaną działalnością gospodarczą i wymaga wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych prowadzonego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na położenie danej placówki. Przepisy u.o.d. szczegółowo określają wymagania, jakie musi spełniać personel klubu.
Jeden opiekun może sprawować opiekę nad maksymalnie ośmiorgiem dzieci, a w przypadku gdy w grupie znajduje się dziecko niepełnosprawne lub wymagające szczególnej opieki – maksymalnie nad pięciorgiem dzieci.
Opiekunem w klubie dziecięcym może być osoba posiadająca kwalifikacje: pielęgniarki, położnej, opiekunki dziecięcej, nauczyciela wychowania przedszkolnego, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej lub pedagoga opiekuńczo-wychowawczego. Opiekunem może być także osoba, która posiada co najmniej wykształcenie średnie oraz:
Jeżeli taka osoba nie pracowała z dziećmi ?w wieku do trzech lat przez okres co najmniej sześciu miesięcy bezpośrednio przed podjęciem zatrudnienia jako opiekun, musi w ciągu sześciu miesięcy od rozpoczęcia pracy na tym stanowisku odbyć 80-godzinne szkolenie w celu uaktualnienia wiedzy i umiejętności.
Zakresy programów szkoleń dla opiekunów dziecięcych są określone w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 25 marca 2011 r. Adresy instytucji szkoleniowych realizujących takie programy są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (http://www.zlobki.mpips.gov.pl/szkolenia/).
W u.o.d. przewidziano, że osoba kierująca pracą klubu dziecięcego musi mieć takie same kwalifikacje jak te wymagane od opiekuna. Jeżeli zatem nie ma wskazanego wyżej przygotowania medycznego lub pedagogicznego ani doświadczenia w pracy z dziećmi, powinna przejść 280-godzinne szkolenie.
W u.o.d. zastrzeżono także, że kierownikiem i opiekunem w klubie może być tylko osoba, która:
podstawa prawna: art. 7 ust. 2, art. 8 ust. 1 i 3, art. 10, art. 12 ust. 4, art. 14–16, art. 18, art. 26-27, art. 48 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1457)
podstawa prawna: rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 25 marca 2011 r. w sprawie zakresu programów szkoleń dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym, wolontariusza oraz dziennego opiekuna (DzU nr 69, poz. 368)