Wymagania związane z prowadzeniem ośrodka szkolenia kierowców określa ustawa z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (dalej: u.k.p.). Takie usługi są działalnością regulowaną ?w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej

Krok 1.

Ustal, ?czy spełniasz warunki

Ośrodek szkolenia kierowców może prowadzić tylko przedsiębiorca, który nie był prawomocnie skazany za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów (dotyczy to osoby fizycznej lub członków organów osoby prawnej).

Przed rozpoczęciem działalności trzeba uzyskać wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców. Rejestrem zawiaduje starosta właściwy ze względu na miejsce danej szkoły nauki jazdy.

Warunkiem uzyskania wpisu jest posiadanie przez przedsiębiorcę infrastruktury odpowiedniej do zakresu zamierzonego szkolenia (sali wykładowej, pomieszczenia biurowego, placu manewrowego oraz pojazdu przeznaczonego do nauki jazdy), a także zapewnienie pomocy dydaktycznych właściwych ze względu na rodzaj  organizowanego szkolenia.

We wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorca musi  podać oznaczenie (nazwę) ośrodka szkolenia kierowców oraz określić zakres szkolenia – poprzez wskazanie, jakich kategorii prawa jazdy będzie dotyczyć nauka oraz czy będzie miała związek z pozwoleniem na kierowanie tramwajem.

Krok 2.

Wybierz lokalizację ?i uzyskaj tytuł prawny

We wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorca podaje adres ośrodka szkolenia kierowców, który zamierza prowadzić, ?a także adresy należących do tego ośrodka pomieszczeń biurowych, sal wykładowych i placów manewrowych. Wskazuje też tytuł prawny oraz daty określające czas, na jaki posiada tytuł prawny do tych obiektów. Jeżeli część infrastruktury ośrodka szkolenia kierowców będzie się znajdować na terenie innego powiatu, starosta, dokonując wpisu do rejestru, poinformuje starostów, na których obszarach działania znajduje się infrastruktura ośrodka, o wpisie oraz prześle im informację na temat tej infrastruktury i jej lokalizacji.

500 złotych wynosi opłata za wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców

Szczegółowe wymagania dotyczące warunków lokalowych oraz placu manewrowego, jakie musi zapewnić przedsiębiorca chcący prowadzić ośrodek szkolenia kierowców, zostały określone w rozporządzeniu ministra transportu, budownictwa ?i gospodarki morskiej z 13 lipca 2012 r. w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców. Przewidziano w nim, że sala wykładowa powinna mieć powierzchnię nie mniejszą niż 25 m2 oraz być:

14 dni ma przedsiębiorca na poinformowanie starosty o zmianach danych zawartych we wniosku o wpis do rejestru

Przedsiębiorca będzie musiał także posiadać w ośrodku zbiory przepisów ruchu drogowego.

Jeżeli w sali wykładowej będzie prowadzone jednocześnie szkolenie dla więcej niż 20 osób, to minimalna wymagana powierzchnia sali ulegnie zwiększeniu o 1 m2 – dla każdej szkolonej osoby powyżej liczby 20 osób. W pobliżu sali wykładowej musi znajdować się toaleta.

Pomieszczenie biurowe powinno:

Natomiast plac manewrowy powinien:

W przypadku ośrodka prowadzącego szkolenie w zakresie pozwolenia na kierowanie tramwajem – plac manewrowy powinien umożliwiać jazdę tramwajem na odcinku o długościco najmniej 100 m oraz być wyposażony w sieć trakcyjną i torowisko.

Przykład

Przedsiębiorca planuje rozszerzyć prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą oraz otworzyć szkołę nauki jazdy. ?Na początek chciałby szkolić nie więcej niż kilka osób oraz ?– w celu zmniejszenia kosztów – urządzić salę wykładową ?i pomieszczenie biurowe w swoim domu jednorodzinnym. ?Takie rozwiązanie będzie dopuszczalne tylko wówczas, ?jeżeli wykorzystywane przez niego pomieszczenia będą ?w pełni odpowiadać wymaganiom określonym ?w rozporządzeniu w sprawie szkolenia osób ubiegających się ?o uprawnienia do kierowania pojazdami. Przewidziano ?w nim m.in., że sala wykładowa musi mieć powierzchnię ?nie mniejszą niż 25 m2 i być przystosowana do szkolenia minimum 10 osób. W przepisach nie przewidziano okresu przejściowego, w którym przedsiębiorca mógłby spełniać ?tylko część wymagań dotyczących szkolenia kierowców. ?Należy także pamiętać o obowiązku zapewnienia odpowiedniego placu manewrowego.

Krok 3.

Zadbaj ?o kadrę dydaktyczną

Osoba chcąca uzyskać wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców musi zatrudniać w nim co najmniej jednego instruktora. Zgodnie ?z u.k.p. taki instruktor powinien posiadać uprawnienia oraz udokumentowaną 3-letnią praktykę w szkoleniu kandydatów na kierowców – pozwalającą na prowadzenie szkolenia w zakresie uzyskiwania uprawnienia do kierowania pojazdami silnikowymi kategorii prawa jazdy określonej we wniosku przedsiębiorcy o wpis do rejestru. Jeżeli przedsiębiorca sam jest instruktorem spełniającym te wymagania, nie musi zatrudniać dodatkowo innej osoby, ?co zmniejszy ponoszone przez niego koszty.

Ewidencję instruktorów prowadzi starosta właściwy ze względu na miejsce ich zamieszkania. W takiej ewidencji umieszcza się m.in.: numer ewidencyjny instruktora, jego imię, nazwisko i adres zamieszkania, rodzaje uprawnień, w zakresie których może prowadzić szkolenie, a także datę ważności wydanej mu legitymacji.

Część teoretyczna szkolenia w formie wykładów i ćwiczeń w zakresie podstaw kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym oraz obowiązków i praw kierującego pojazdem może być prowadzona przez wykładowcę wpisanego do ewidencji wykładowców prowadzonej przez starostę właściwego ze względu na miejsce ich zamieszkania.

We wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców należy wpisać imiona i nazwiska instruktorów i wykładowców wraz z ich numerami ewidencyjnymi. Trzeba także pamiętać, że naukę udzielania pierwszej pomocy w formie wykładów i zajęć praktycznych powinien prowadzić lekarz, pielęgniarka lub ratownik medyczny, zgodnie z ustawą z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Krok 4.

Zapewnij ?odpowiednie pojazdy

Zgodnie z art. 24 u.k.p. nauka jazdy powinna być prowadzona pojazdem:

W przypadku szkolenia osoby niepełnosprawnej pojazd musi być odpowiednio przystosowany do rodzaju niepełnosprawności.

We wniosku o wpis do rejestru trzeba podać numer rejestracyjny każdego pojazdu, którym będzie prowadzona nauka jazdy.

Przykład

Przedsiębiorca chce prowadzić naukę jazdy samochodami osobowymi na prawo jazdy kategorii B. Takie samochody będą musiały: mieć dopuszczalną masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 t, długość przekraczającą 3,5 m oraz osiągać prędkość co najmniej ?100 km/h. Muszą także zostać wyposażone m.in. w: dodatkowy pedał hamulca roboczego, który umożliwi przejęcie sterowania układem hamulcowym, dodatkowe lusterka zewnętrzne: prawe i lewe, dodatkowe lusterko wewnętrzne i ogrzewaną tylną szybę.

Krok 5.

Złóż wniosek?i odbierz zaświadczenie

Wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców składa się zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia z 3 stycznia 2013 r. w sprawie sposobu tworzenia i nadawania numeru ewidencyjnego ośrodka szkolenia kierowców i innego podmiotu prowadzącego szkolenie (...). We wniosku podaje się m.in.: firmę wnioskodawcy oraz oznaczenie jego adresu i siedziby albo miejsca zamieszkania, numer w CEIDG lub KRS, a także numery NIP i REGON. Wraz z wnioskiem o wpis przedsiębiorca składa (na tym samym formularzu) oświadczenie potwierdzające, że dane zawarte w tym wniosku są kompletne i zgodne z prawdą oraz że znane mu są i spełnia warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców, określone w u.k.p.

Wysokość opłaty za wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców wynosi 500 zł. Po wpisie do rejestru starosta wyda przedsiębiorcy z urzędu zaświadczenie według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do wskazanego wyżej rozporządzenia z 3 stycznia 2013 r.

Przedsiębiorca będzie mógł w przyszłości złożyć wniosek ?o rozszerzenie zakresu szkolenia prowadzonego przez dany ośrodek. Powinien także pamiętać o poinformowaniu starosty o wszelkich zmianach danych zawartych we wniosku, w terminie 14 dni od dnia ich wystąpienia.

Ważne przepisy:

podstawa prawna: art. 23-24, art. 26, art. 28, art. 33, art. 38 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 600 ze zm.)

podstawa prawna: art. 64-74 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 672 ze zm.)