Tak uznał gdański oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w decyzji ?nr 159 z 5 maja 2014 r. (DI/10000/43/281/2014). Wydał tę interpretację w następującym stanie faktycznym. Osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę wystąpiła o urlop bezpłatny. W czasie korzystania z niego zawarła umowę na część etatu z zagranicznym pracodawcą ?i wykonywała ją w formie telepracy. Podlegała prawu obowiązującemu pracodawcę, opłacane były za nią składki w zagranicznej instytucji ubezpieczeniowej. Obecnie ?wykonuje pierwszą umowę o pracę ?w Polsce i rozpoczęła prowadzenia działalności gospodarczej. W jej ramach świadczy usługi na rzecz byłego pracodawcy z UE i rozważa możliwość rozwiązania stosunku pracy. Zastanawia się jednak, że czy jeśli tak postąpi, będzie mogła skorzystać z obniżonej podstawy wymiaru składek dla przedsiębiorców. Usługi w ramach prowadzonej działalności świadczone na rzecz byłego pracodawcy z UE częściowo pokrywają się bowiem z czynnościami wykonywanymi na podstawie umowy o pracę.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w interpretacji przypomniał, że prawo do opłacania składek od zadeklarowanej podstawy wymiaru nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia (przez 24 miesiące) przysługuje osobom rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej. Z tego przywileju nie mogą jednak skorzystać osoby, które:
ZUS podkreślił, że mimo spełnienia drugiej negatywnej przesłanki, polegającej na wykonywaniu działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, możliwe będzie w analizowanej sytuacji opłacanie niższych składek. Świadczenie ?pracy najemnej na terytorium innego państwa UE nie pozbawia bowiem prawa do preferencyjnej podstawy wymiaru składek, o której mowa w art. 18a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst. jedn. DzU z 2013 r., poz. 1442 ze zm.), jeżeli dla pracownika przez cały okres zatrudnienia było właściwe ustawodawstwo inne niż polskie. Takiej pracy nie uznaje się za pracę wykonywaną na terenie Polski.
W konsekwencji osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej po raz pierwszy w Polsce, mimo wykonywania usług na rzecz byłego pracodawcy z innego państwa UE, które częściowo pokrywają się z czynnościami wykonywanymi w ramach stosunku pracy, będzie uprawniona do opłacania składek od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.