Od dwóch lat prowadzę firmę. Z powodu braku zleceń już raz zawiesiłem działalność na kilka miesięcy. Potem wznowiłem ją, bo otrzymałem kontrakt. Teraz sytuacja się powtarza: nie mam zleceń. Od ostatniego wznowienia minęły tylko dwa miesiące. Czy znów mogę zawiesić firmę? – pyta czytelniczka.
Tak.
Z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ?z art. 14a, wynika, że przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do nawet 24 miesięcy. Są jednak warunki. Z uprawnienia tego może skorzystać tylko taki przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników. Przepis nic natomiast nie mówi o tym, że przedsiębiorca ma do tego prawo tylko raz. A skoro tak, można robić to kilka razy. Potwierdził to Wojewódzki Sad Administracyjny ?w Warszawie w wyroku z 5 grudnia 2011 r. (sygn. VI SA/Wa 288/11). Sąd przypomniał jednak, że aby przedsiębiorca mógł skorzystać z prawa do wielokrotnego zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, zważywszy na przewidziany w tym przepisie maksymalny okres tego zawieszenia (24 miesiące), musiałby z jego upływem wznowić tę działalność, nawet na bardzo krótki okres i dopiero wtedy (po tym wznowieniu) znowu ją zawiesić na dowolny, następny okres – jednak mieszczący się w granicach tego przepisu.
WSA podkreślił też, że warunkiem wielokrotnego zawieszania działalności gospodarczej jest niedopuszczenie do wykreślenia przedsiębiorcy z ewidencji działalności gospodarczej. A to nastąpi m.in. w przypadku, gdy przedsiębiorca nie zgłosił informacji ?o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem 24 miesięcy od dnia zgłoszenia informacji o zawieszeniu jej wykonywania.
Okres zawieszenia może być podany w dniach, miesiącach albo miesiącach i dniach. Rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku. Nie może to jednak być data wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku. Zawieszenie trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej lub do dnia wskazanego w tym wniosku.
Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej oraz wznowienie jej wykonywania następuje na wniosek przedsiębiorcy. Firmy, które są wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, składają go w sądzie rejestrowym. Natomiast osoby fizyczne w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG). Wniosek o zawieszenie oraz wznowienie działalności gospodarczej można złożyć online albo w urzędzie gminy (osobiście lub listem poleconym).
podstawa prawna: Art. 14a ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 672 ze zm.)