Wnioski o dofinansowanie na założenie własnej działalności warto składać na początku roku, gdy ?w powiatowych urzędach pracy są jeszcze pieniądze na ten cel z Funduszu Pracy. Ten rok jest jednak szczególny. W parlamencie trwają intensywne prace nad nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia, ?w myśl której już niedługo pojawią się nowe sposoby wspierania zatrudnienia bezrobotnych. Oznacza to, że pieniądze przeznaczone na dofinansowanie dla nowych firm mogą zostać przekierowane na dofinansowanie wynagrodzeń bezrobotnych do 30. roku życia lub tych w wieku 50+.
Jest to więc ostatni moment na złożenie wniosku o przyznanie dotacji. Poza tym obecne rozporządzenie wykonawcze do ustawy, które zawiera szczegółowe rozwiązania w zakresie postępowania o przyznanie dotacji na założenie nowej firmy, będzie obowiązywać tylko do 30 czerwca 2014 r.
Krok 1. Zarejestruj się ?jako bezrobotny
Prawo do starania się o maksymalnie 21 910,32 zł dofinansowania zależy od spełnienia kilku warunków. Najważniejszy – trzeba się zarejestrować ?w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny. Może to zrobić osoba, która ma nie mniej niż 18 lat ?i nie osiągnęła jeszcze powszechnego wieku emerytalnego.
Osoba rejestrująca się w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna nie może być zatrudniona na etacie ani wykonywać innej pracy zarobkowej, np. na umowie o dzieło czy zlecenia, ani prowadzić działalności gospodarczej. Z możliwości rejestracji w urzędzie pracy wyklucza także pobieranie z ZUS takich świadczeń, jak renta, emerytura, zasiłek chorobowy, macierzyński lub przedemerytalny, czy świadczeń z pomocy społecznej. Z tych świadczeń nie skorzystają także rolnicy posiadający gospodarstwo o powierzchni powyżej 2 ha przeliczeniowych, a także właściciele firm wpisanych do ewidencji działalności gospodarczej.
Zarejestrowany bezrobotny musi również odpowiadać na każde wezwanie urzędu pracy, inaczej straci status bezrobotnego. Początkowo na trzy miesiące, kolejne przypadki niesubordynacji bezrobotnego będą skutkowały wykreśleniem go z ewidencji urzędu pracy na odpowiednio 120, 180 i 270 dni. W tym czasie, przed ponowną rejestracją ?w pośredniaku, osoba pozbawiona statusu bezrobotnego nie ma prawa starać się o dotację na założenie działalności gospodarczej.
Krok 2. Sprawdź,?czy spełniasz warunki
Z kręgu uprawnionych do starania się o przyznanie tego dofinansowania jest wykluczona osoba, która:
- ?otrzymała już dotację z Funduszu Pracy lub innych środków publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej, założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej;
- ?w ciągu 12 miesięcy przed złożeniem wniosku ?o dofinansowanie była wpisana do ewidencji działalności gospodarczej jako osoba prowadząca działalność, nawet jeśli w tym czasie firma była zawieszona na zasadach określonych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej;
- ?planuje podjąć zatrudnienie w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia dotowanej działalności gospodarczej;
- ?w ciągu dwóch lat przed dniem złożenia wniosku była karana za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu w rozumieniu ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny lub ustawy z 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów.
Krok 3. Przygotuj biznesplan
Bezrobotny, który spełnia powyższe warunki, może złożyć wniosek do starosty powiatowego ?o przyznanie dofinansowania na założenie działalności gospodarczej. Niezbędne do tego będzie jednak przygotowanie mocnego biznesplanu. To ten dokument zaważy na tym, czy wnioskodawca dostanie pieniądze z urzędu pracy. Musi z niego wynikać, że bezrobotny dobrze zna branżę, w której planuje rozwinąć nowy biznes, i zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie to ze sobą niesie. Z tego biznesplanu powinien wynikać także kosztorys wydatków, jakie świeżo upieczony przedsiębiorca planuje ponieść ?w związku z rozkręceniem nowej firmy. Może to być zarówno zakup niezbędnego sprzętu biurowego, komputera czy oprogramowania, jak i maszyn produkcyjnych czy pieca do kuchni.
Jeśli chodzi o zakup firmowego samochodu, wszystko zależy od decyzji urzędu pracy. Niektóre pośredniaki odmawiają finansowania takiego zakupu. W ramach dofinansowania można domagać się także zwrotu kosztów reklamy nowej działalności gospodarczej i niezbędnych porad prawnych potrzebnych przedsiębiorcy przed jej rozpoczęciem.
Wniosek o dofinansowanie zawiera:
- ?imię i nazwisko bezrobotnego;
- ?adres miejsca zamieszkania;
- ?numer PESEL;
- ?kwotę wnioskowanego dofinansowania;
- ?rodzaj działalności gospodarczej, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, którą zamierza podjąć;
- ?symbol podklasy rodzaju działalności określony zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD);
- ?kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności gospodarczej oraz źródła ich finansowania;
- ?szczegółową specyfikację wydatków do poniesienia w ramach dofinansowania, przeznaczanych na zakup towarów i usług, w szczególności na zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, materiałów, towarów, usług i materiałów reklamowych, pozyskanie lokalu, pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem działalności gospodarczej;
- ?proponowaną formę zabezpieczenia zwrotu dofinansowania;
- ?oświadczenia o tym, że bezrobotny nie otrzymał już dotacji na założenie działalności gospodarczej ani nie stara się o takie w wsparcie w innym urzędzie pracy oraz że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie prowadził działalności ani nie był zatrudniony na etacie.
Krok 4. Znajdź poręczyciela
Bezrobotny ma obowiązek zabezpieczyć finansowo umowę zawieraną z urzędem pracy na wypadek konieczności zwrotu otrzymanej dotacji. Zgodnie ?z § 10 rozporządzenia w sprawie dokonywania ?z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej może to zrobić ?w formie poręczenia, weksla z poręczeniem wekslowym (awal), gwarancji bankowej, zastawu na prawach lub rzeczach, blokady środków zgromadzonych na rachunku bankowym albo aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji przez dłużnika.
Najprostszą formą zabezpieczenia jest poręczenie, np. przez członka rodziny bezrobotnego. Poręczyciel musi jednak zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nim spocznie wraz ze złożeniem podpisu na poręczeniu. W razie zakończenia prowadzenia działalności przed upływem 12 miesięcy od jej rozpoczęcia lub w razie wykrycia przez urząd pracy nieprawdziwych danych i oświadczeń złożonych we wniosku o dofinansowanie będzie odpowiedzialny majątkowo za zwrot pieniędzy.
Poręczyciel będzie musiał złożyć w urzędzie oświadczenie o uzyskiwanych dochodach ze wskazaniem źródła i kwoty dochodu oraz o aktualnych zobowiązaniach finansowych z określeniem wysokości miesięcznej spłaty zadłużenia, podając jednocześnie imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, jeżeli został nadany, oraz nazwę i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość.
Krok 5. Podpisz umowę
Jeśli wniosek został wypełniony prawidłowo przez bezrobotnego, starosta ma 30 dni na zawarcie z nim umowy o wypłatę dofinansowania. W myśl tej umowy bezrobotny zobowiązuje się do:
- ?prowadzenia działalności gospodarczej przez co najmniej 12 miesięcy;
- ?wydatkowania dofinansowania na cele określone we wniosku o jego przyznanie;
- ?złożenia rozliczenia poniesionych wydatków, ?w terminie dwóch miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej;
- ?zwrotu odliczonego lub zwróconego podatku VAT od zakupów dokonanych z dotacji;
- ?zwrotu pieniędzy w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania starosty wraz z odsetkami od dnia otrzymania dofinansowania.
Obowiązek zwrotu dofinansowania ma miejsce ?w przypadku:
- ?wykorzystania otrzymanego dofinansowania niezgodnie z przeznaczeniem,
- ?prowadzenia działalności gospodarczej przez okres krótszy niż 12 miesięcy,
- ?podjęcia zatrudnienia lub zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej w ciągu pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej,
- ?złożenia niezgodnych z prawdą oświadczeń, zaświadczenia lub informacji dołączonych do wniosku.
Krok 6. Rozlicz dofinansowanie
W ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia dotowanej działalności były już bezrobotny ma obowiązek rozliczyć wydatki określone w szczegółowej specyfikacji wydatków do poniesienia w ramach dofinansowania, przeznaczanych na zakup towarów i usług, w szczególności na zakup środków trwałych, urządzeń, maszyn, materiałów, towarów, usług i materiałów reklamowych, pozyskanie lokalu, pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem działalności gospodarczej, która stanowi integralną część umowy o wypłatę dofinansowania.
Jeśli się okaże, że jakiekolwiek wydatki zostały poniesione niezgodnie ze wspomnianą specyfikacją, pośredniak zażąda zwrotu wypłaconego dofinansowania. Tylko w wyjątkowych sytuacjach może uznać takie wydatki za prawidłowo poniesione.
Dzieje się to na wniosek bezrobotnego, który przekona urząd o zasadności ich poniesienia, biorąc pod uwagę charakter prowadzonej przez niego działalności.
Krok 7. Zwróć podatek VAT
Ta część poradnika dotyczy tylko tych przedsiębiorców, którzy zgłosili się w urzędzie skarbowym jako płatnicy VAT. Jeśli tak, to znaczy, że mają prawo do odliczenia podatku VAT od kwoty dotowanych przez urząd pracy zakupów. Mają obowiązek zwrócić do pośredniaka kwotę zwrotu podatku w ciągu ?90 dni od złożenia deklaracji podatkowej dotyczącej podatku od towarów i usług, w której wykazano kwotę podatku naliczonego z tego tytułu – w przypadku gdy z deklaracji za dany okres rozliczeniowy wynika kwota podatku podlegająca wpłacie do urzędu skarbowego lub kwota do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.
Jeśli urząd skarbowy już zwrócił przedsiębiorcy ten podatek, termin rozliczenia się z urzędem pracy skraca się do 30 dni.
Podstawa prawna: ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 13 czerwca 2013 r., poz. 674)
Podstawa prawna: ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 4 grudnia 2013 r., poz. 1442)
Podstawa prawna: rozporządzenie z 23 kwietnia 2012 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej (DzU z 26 kwietnia 2012 r., poz. 457)