Uwagi zostały zgłoszone w czasie prac nad nowelizacją kodeksu pracy. Przewiduje ona m.in. przeniesienie do kodeksu części przepisów dotyczących zasad udzielania urlopów wypoczynkowych tak, by spełniały konstytucyjne standardy.

Przy okazji tych zmian Iwona Hickiewicz, główny inspektor pracy, zgłosiła postulat wyjaśnienia wątpliwości związanych z art. 168 i 167² k.p. Chodzi tu o obowiązek udzielenia pracownikowi zaległego urlopu najpóźniej do 30 września roku następnego. Problem wynika z rozbieżnych interpretacji dotyczących konieczności udzielania w tym terminie czterech dni niewykorzystanego w poprzednim roku urlopu na żądanie.

W myśl stanowiska Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z obecnie obowiązujących przepisów wynika, że nie dotyczą one części niewykorzystanego w poprzednim roku urlopu.

Przykładowo, jeśli pracownik ma dziesięć dni zaległego urlopu i nie wykorzystał urlopu na żądanie, pracodawca ma obowiązek udzielić mu do 30 września tylko sześciu dni z tej puli. Inspektorom trudno wtedy ustalić ostateczny termin, w jakim pracodawca powinien udzielić tych pozostałych czterech dni urlopu. Wynika z tego, że pracownik może korzystać z tych dni aż do końca trzyletniego okresu przedawnienia roszczenia o urlop.

Zdaniem GIP tworzenie dwóch kategorii zaległego urlopu wypoczynkowego nie ma uzasadnienia w praktyce. Warto więc, aby nowelizacja kodeksu pracy zmieniła zasady tak, by pracodawca miał obowiązek udzielenia całego zaległego urlopu do 30 września następnego roku.

Uwagi zgłoszone przez Pracodawców RP dotyczą zaś przewidzianego w nowelizacji sposobu udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego w razie jego przesunięcia na inny termin.  Zdaniem pracodawców nowe zasady niepotrzebnie skomplikują udzielanie tego wolnego w sytuacji, gdy do przesunięcia urlopu doszło z przyczyn leżących po stronie pracownika.

Projekt przewiduje bowiem, że nowy termin wolnego powinien zostać ustalony przez pracodawcę w porozumieniu z pracownikiem. W razie braku uzgodnienia nowego terminu może dojść do sytuacji, gdy pracownik nie dostanie takiego urlopu, co będzie narażało pracodawcę na odpowiedzialność.

Zdaniem Pracodawców RP nowy termin urlopu powinien być jednak ustalany przez pracodawcę na zasadach ogólnych. Zgodnie z art. 163 k.p. terminy urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia toku pracy.

Wówczas do konieczności uzgodnienia z pracownikiem nowego terminu urlopu (czyli uzyskania jego zgody) dochodziłoby tylko w wypadku określonym w art. 167  k.p. Czyli wówczas, gdy pracodawca odwołał zatrudnionego  z urlopu z przyczyn niemożliwych do przewidzenia wcześniej.

Etap legislacyjny: konsultacje społeczne