- Zwróciłem się do głównego inspektora farmaceutycznego ?o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej wraz z możliwością sprzedaży produktów, takich jak np. kosmetyki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, suplementy diety, środki higieniczne itd. Do wniosku dołączyłem dokumenty, m.in. plan i opis techniczny pomieszczeń sporządzony przez osobę uprawnioną. Dowiedziałem się, że sprzedaż wymienionych produktów jest dozwolona ?w przypadku wydzielenia dla nich odrębnego magazynu. Ten wymóg spełniłem już po wszczęciu postępowania. Czy będę musiał teraz uzupełnić złożoną dokumentację?

– pyta czytelnik.

Tak, niezbędne będzie uzupełnienie dokumentacji technicznej poprzez przedłożenie planu apteki zaopiniowanego w zakresie spełnienia wymogów sanitarno-higienicznych, BHP i zabezpieczenia przeciwpożarowego. Stan faktyczny lokalu musi być bowiem odzwierciedlony w dokumentacji technicznej opracowywanej przez osobę uprawnioną.

Pogląd ten potwierdza wyrok WSA w Warszawie ?z 20 marca 2009 r. (sygn. akt: VII SA/Wa 151/09). W orzeczeniu tym sąd stwierdził, że strona może dokonać ?w trakcie trwania postępowania o wydanie zezwolenia na sprzedaż asortymentu, wymienionego w art. 72 ?ust. 5 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo farmaceutyczne (dalej: u.p.f.), modyfikacji dokumentacji technicznej lokalu apteki, jeżeli jego stan faktyczny uległ przekształceniu na skutek działań podejmowanych przez nią ?w celu uwzględnienia wniosku w całości.

Podobnie wypowiedział się WSA w Warszawie w wyroku z 21 grudnia 2011 r. (sygn. akt VI SA/Wa 1816/11). ?W orzeczeniu tym sąd stwierdził, że jeżeli apteka prowadzi ww. asortyment,  plan i opis techniczny musi uwzględniać magazyn lub magazyny do jego przechowywania.

Lokal apteki ogólnodostępnej obejmuje powierzchnię podstawową i powierzchnię pomocniczą. Tak wynika z art. 97 ust. 2 u.p.f. W skład natomiast powierzchni podstawowej lokalu apteki wchodzi magazyn lub magazyny do przechowywania asortymentu. Obowiązek wydzielenia odrębnych magazynów dla jego przechowywania określony jest w § 1 rozporządzenia ministra zdrowia z 26 września 2002 r. w sprawie wykazu pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej apteki (DzU nr 161, poz. 1338 ?ze zm.).

Z kolei z § 1 ust. 1 rozporządzenia ministra zdrowia ?z 30 września 2002 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki (DzU ?nr 171, poz. 1395 ze zm.) wynika, że musi on spełniać wszystkie wymagania techniczne, sanitarno-higieniczne oraz bezpieczeństwa i higieny pracy określone dla budynku użyteczności publicznej i pomieszczeń pracy oraz szczegółowe wymogi określone w rozporządzeniu.

Zestawiając pojęcie „lokal apteki" z treścią tego przepisu, przyjąć należy, że każde z pomieszczeń wchodzących w skład lokalu apteki powinno spełniać wymogi techniczne, sanitarno-higieniczne i bezpieczeństwa ?i higieny pracy. Dotyczy to także wyodrębnionego ?w trakcie postępowania o wydanie zezwolenia magazynu do przechowywania asortymentu (wyrok NSA ?z 3 grudnia 2013 r., sygn. akt II GSK 876/12).

podstawa prawna: art. 72 ust. 5,  art. 97 ust. 2, art. 100 ust. 2 pkt 3 i 4 ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (tekst jedn.DzU z 2008 r. nr 45, poz. 271 ze zm.)