Działania organów podatkowych nie powinny być utrudnieniem dla przedsiębiorców rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej – pisze rzecznik praw obywatelskich do ministra finansów. Powołuje się na artykuł z „Rz" z 16 września 2013 r. „Po co fiskusowi biuro".

Opisywaliśmy w nim perypetie ze skarbówką przedsiębiorców, którzy – chcąc obniżyć koszty działalności – decydują się na wynajęcie biura wirtualnego. To wspólna siedziba dla wielu firm, której adres podaje się w kontaktach z kontrahentami i urzędami. Można się w niej spotkać z klientem, tam też odbiera się telefony i korespondencję. Okazuje się jednak, że nie tak łatwo ją zarejestrować.

– Niektóre urzędy skarbowe nie chcą nadawać numerów NIP przedsiębiorcom, którzy jako swoją siedzibę podają adres wspólny dla wielu firm – mówi Lechosław Gawroński, prezes firmy mBiuro, będącej właścicielem sieci biur wirtualnych. Podaje przykład informatyka, który po powrocie z zagranicy od pół roku próbuje zarejestrować własną działalność.

W przepisach nie ma zakazu wskazywania tego samego adresu prowadzenia działalności gospodarczej przez kilka podmiotów – wskazuje RPO. Każdy przedsiębiorca może dowolnie wybrać miejsce, w którym chce ją wykonywać. Nie ma przeszkód, aby było to biuro wirtualne, zwłaszcza gdy charakter prowadzonej działalności nie wymaga samodzielnej siedziby.

Rzecznik podkreśla, że w zamkniętym katalogu przesłanek uzasadniających wydanie decyzji o odmowie nadania NIP nie ma wskazania jako siedziby adresu biura wirtualnego. Ustawa o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników nie precyzuje żadnych wymogów, jakie powinna spełniać siedziba przedsiębiorcy. Tak więc na etapie postępowania w sprawie nadania NIP urząd nie powinien badać, czy we wskazanym przez przedsiębiorcę miejscu można realnie prowadzić określony rodzaj działalności. Czynności fiskusa powinny ograniczyć się do badania kompletności i formy zgłoszenia identyfikacyjnego.

RPO powołuje się też na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi (sygn. I SA/Łd 436/ ?13). Podkreślono w nim, że posiadanie siedziby pod tym samym adresem przez kilka podmiotów nie może mieć wpływu na kwestię nadania NIP.