Od 4 września 2013 r. obowiązuje nowy wzór wniosku o pozwolenie na budowę . Jest on zawarty w załączniku do rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 7 sierpnia 2013 r. >patrz podstawa prawna.

We wniosku oprócz podania danych adresowych inwestora niezbędne jest określenie charakteru zamierzenia budowlanego. Wnioskodawca musi wybrać i zakreślić, czy zamierza zrealizować budowę, rozbudowę, nadbudowę czy odbudowę obiektu lub czy planuje wykonanie innych robót budowlanych (np. przebudowy). Dla ułatwienia inwestorom wypełnienia tej części wniosku, w informatorze zostały zamieszczone wyjaśnienia dotyczące użytych pojęć.

Inwestor składający wniosek o pozwolenie na budowę jest także obowiązany dołączyć do niego wymagane załączniki. We wzorze określonym w rozporządzeniu załączniki zostały wymienione w podziale na dwie grupy, pierwsza dotyczy realizacji budynków mieszkalnych jednorodzinnych, druga – pozostałych inwestycji. Podział ten ułatwia zgromadzenie wymaganych dokumentów w zależności od rodzaju zamierzonego przedsięwzięcia.

Załącznikami obligatoryjnymi dla inwestycji każdego typu są: cztery egzemplarze projektu budowlanego oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Oświadczenie to musi zostać wypełnione osobiście przez inwestora, jeżeli jest on osobą fizyczną. Natomiast jeśli inwestorem jest osoba prawna, może to uczynić pełnomocnik inwestora.

Dodatkowo do wniosku inwestor obowiązany jest dołączyć załączniki o charakterze fakultatywnym. Wynikają one z przepisów ustawy – Prawo budowlane lub z przepisów szczególnych (w zależności od charakteru inwestycji). W informatorze inwestor znajdzie wyjaśnienia dotyczące także tych załączników i informacje jakich sytuacji, obiektów, inwestycji dotyczą. Na przykład warto zwrócić uwagę, że decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu jest wymagana, jeśli na terenie objętym inwestycją brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Postanowienie o uzgodnieniu projektowanych rozwiązań w odpowiednim zakresie z właściwym organem administracji architektoniczno-budowlanej dotyczy wyłącznie obiektów zakładów górniczych, obiektów usytuowanych na terenach zamkniętych lub na terenie pasa technicznego portów i przystani morskich. Natomiast specjalistyczna opinia wynikająca z art. 33 ust. 3 ustawy – Prawo budowlane dotyczy tylko obiektów, których wykonanie lub użytkowanie może stwarzać poważne zagrożenie dla użytkowników (m.in. rafinerie, zapory wodne) lub których projekty budowlane zawierają nowe, niesprawdzone w krajowej praktyce, rozwiązania techniczne, niemające podstaw w przepisach i Polskich Normach.

Wnioskodawca przed wystąpieniem o pozwolenie na budowę musi ustalić, co powinien dołączyć do swojego wniosku. Dopiero bowiem złożenie wniosku prawidłowo wypełnionego i kompletnego pod względem formalnym (wniesionej opłaty, jeżeli jest wymagana, dołączenia wymaganych załączników) wszczyna postępowanie administracyjne dotyczące wydania pozwolenia na budowę. Jeśli natomiast inwestor nie spełni tych wymagań, np. nie dołączy wszystkich niezbędnych załączników, organ administracji architektoniczno-budowlanej najpierw wzywa inwestora do uzupełnienia braków.

Więcej informacji ?o tym jak wypełnić wniosek ?o pozwolenie na budowę: ?www.gunb.gov.pl

Anna Macińska, dyrektor Departamentu Prawno-Organizacyjnego Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego