Według sądu – w opisanej wyżej sprawie – inwestor nie spełnił również wymogu zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc parkingowych. Warto więc pamiętać, że – jak stanowi § 18 pkt 1 i 2 rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie — zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne. Liczbę i sposób urządzenia miejsc postojowych należy dostosować do wymagań ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem potrzebnej liczby miejsc, z których korzystają osoby niepełnosprawne.
Wykładnia systemowa zacytowanego przepisu, szczególnie zwrotu „zagospodarowując działkę budowlaną" prowadzi do jednoznacznego wniosku, że w przepisie tym mowa o działce budowlanej, na której ma być realizowana inwestycja.
Tymczasem w omawianej sprawie inwestor, jak wynika z projektu budowlanego, zapewnił tylko jedno miejsce parkingowe na terenie inwestycji oraz 5 miejsc na na parkingu zewnętrznym.
W ocenie sądu rozpoznającego sprawę taki sposób zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc parkingowych jest niezgodny z § 18 pkt 1 i 2 wskazanego rozporządzenia. Zorganizowanie miejsc postojowych w postaci wskazania parkingu zewnętrznego poza terenem inwestycji i będącego własnością innego podmiotu, z promesą zawarcia w przyszłości umowy na korzystanie z parkingu, oznacza bowiem w praktyce, że miejsca te mogą nie zostać zorganizowane lub zostać w przyszłości zlikwidowane. Tak więc nie można w tym przypadku mówić o trwałości urządzenia i zapewnienia miejsc postojowych.