Wchodząca dziś w życie nowelizacja kodeksu pracy wydłużająca okres na wykorzystanie urlopu wychowawczego jest bardzo korzystna dla pracowników.
Po tym, jak zatrudnieni na etatach rodzice zyskali prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego przez rok od przyjścia na świat dziecka, musiały się zmienić także zasady udzielania urlopów wychowawczych. W myśl nowego brzmienia art. 186 k.p. rodzic będzie miał czas do piątego roku życia dziecka na wykorzystanie 35 lub 36 miesięcy urlopu wychowawczego (wtedy bud- żet państwa zapłaci za niego składkę emerytalną i rentową oraz zdrowotną). To rok dłużej niż dotychczas. Będzie też mógł podzielić ten okres na pięć, a nie jak dotychczas cztery części.
W myśl rozporządzenia wykonawczego do nowych przepisów na rodziców spadną jednak nowe obowiązki. Dotkną szczególnie rodziców samotnie wychowujących dziecko, którzy jako jedyni mogą teraz korzystać z urlopu wychowawczego przez 36 miesięcy. Ci bowiem do wniosku powinni dołączyć akt zgonu drugiego rodzica lub prawomocne orzeczenie sądu o jego ubezwłasnowolnieniu lub ograniczeniu czy pozbawieniu go praw rodzicielskich.
Wszyscy rodzice we wniosku składanym do pracodawcy o udzielenie takiego urlopu lub kolejnego jego okresu będą zaś musieli m.in. szczegółowo wyliczyć, która to z pięciu przysługujących mu części tego urlopu.
Tak jak dotychczas wniosek o udzielenie urlopu trzeba złożyć na dwa tygodnie przed jego rozpoczęciem. Jeśli pracownik spóźni się z jego złożeniem, pracodawca udziela mu urlopu po upływie 14 dni od momentu złożenia. Pracownik nie później niż siedem dni przed rozpoczęciem wychowawczego może wycofać się z tej decyzji i wrócić do pracy.
podstawa prawna: ustawa z 16 lipca 2013 r. i rozporządzenie z 19 września 2013 r. DzU z 5 i 26 września, poz 1028 i 1139