- Chcę wystąpić do prezydenta miasta o wydanie zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Warunkiem jego wydania jest przedstawienie uchwały wspólnoty mieszkaniowej o wyrażeniu na to zgody. Wspólnota podjęła uchwałę o odmowie, ale została ona uchylona przez sąd. Czy prezydentowi miasta zamiast uchwały mogę przedłożyć ten wyrok? – pyta czytelnik.
Nie. Wyrok sądu o uchyleniu uchwały nie może być uznany za zgodę, o której mowa w art. 18 ust. 6 pkt 3 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (dalej „u.w.t.p.a."). W myśl tego przepisu do wniosku o wydanie zezwolenia należy dołączyć pisemną zgodę właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, jeżeli punkt sprzedaży będzie zlokalizowany w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. Zgoda jest zatem warunkiem wstępnym i jednocześnie koniecznym, jaki spełnić musi wnioskujący o wydanie zezwolenia.
Brak tego dokumentu stanowi podstawę do odmowy wydania zezwolenia. Art. 18 ust. 6 pkt 3 u.w.t.p.a. nakłada na wójta (burmistrza, prezydenta miasta) jedynie obowiązek sprawdzenia, czy do wniosku o wydanie zezwolenia dołączono zgodę pochodzącą od podmiotu legitymującego się statusem: właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku. Organ nie jest natomiast ani uprawniony, ani też zobligowany do badania legalności i zgodności z prawem przedłożonego dokumentu. Pogląd ten potwierdza wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 1 czerwca 2011 r. (III SA/Wr 157/11).
Podstawa prawna:
art. 18 ust. 6 pkt 3 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 1356 ze zm.)