Dzisiejszy przegląd obejmuje unormowania, które weszły w życie w kwietniu (z wyjątkiem nielicznych, już zasygnalizowanych w poprzednim przeglądzie) oraz w pierwszej połowie maja.
PODATKI
- 37 krajów i terytoriów stosuje szkodliwą konkurencję podatkową w odniesieniu do podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych – wynika z dwóch rozporządzeń ministra finansów, które weszły w życie 8 maja. Obie listy otwiera Księstwo Andory, a zamyka Republika Vanuatu (DzU z 23 kwietnia, poz. 493 i 494).
- Minister finansów zmienił dwa rozporządzenia, z których pierwsze dotyczy prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (DzU z 10 maja, poz. 550), a drugie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (DzU z 10 maja, poz. 551). Oba weszły w życie 11 maja.
PRAWO CELNE
- Przybył kolejny skład wolnocłowy, tym razem na terenie Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów. Zajmuje obszar 1416,3 mkw. Dotyczące składu rozporządzenie ministra finansów weszło w życie 1 maja (DzU z 16 kwietnia, poz. 462).
PRZEDSIĘBIORCY
- Minister rolnictwa i rozwoju wsi wprowadził sporo zmian do rozporządzenia o znakowaniu środków spożywczych, a ściślej mówiąc, soków owocowych, zagęszczonych nektarów itp. Akt ten obowiązuje od 26 kwietnia (DzU z 11 kwietnia, poz. 443).
- Dotychczasowe rozporządzenie z 29 marca 2006 r. w sprawie wymagań, jakim powinien odpowiadać projekt technologiczny zakładu, w którym ma być prowadzona działalność w zakresie produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego, zostało zastąpione przez nowe z 18 marca tego roku. Weszło ono w życie 8 maja (DzU z 8 kwietnia, poz. 434).
- Wniosek o wydanie zgody na wprowadzenie do obrotu mieszanki dla ochrony środowiska składa się w terminie: do 15 sierpnia dla siewu w sezonie jesiennym oraz do 15 stycznia dla siewu w sezonie wiosennym. Wzór wniosku o wydanie takiej zgody jest załącznikiem do rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Jeśli tą działalnością zajmuje się osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, to podaje miejsce i adres wykonywania tej działalności, w przypadku gdy są one inne niż miejsce zamieszkania. Rozporządzenie zaczęło obowiązywać od 30 kwietnia (DzU z 15 kwietnia, poz. 457).
SPÓŁKI/FINANSE
- Od 22 kwietnia obowiązuje sześć znowelizowanych tekstów ustaw:
1) o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu o spółkach publicznych; 2) o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym; 3) o obligacjach; 4) kodeks spółek handlowych; 5) o funduszach inwestycyjnych; 6) o obrocie instrumentami finansowymi (DzU z 8 kwietnia, poz. 433).
POSZKODOWANE GMINY
- Przez 24 miesiące, liczone od 17 maja tego roku, będzie stosowane rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Określa ono gminy poszkodowane działaniem żywiołu od lutego do marca, w lipcu, we wrześniu i od listopada do grudnia 2011 r. oraz od stycznia do marca i od maja do października 2012 r. W gminach tych stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych. Takich gmin jest blisko 100 – najwięcej w województwie dolnośląskim (41 gmin) i świętokrzyskim (24 gminy). Sygnalizowane tu rozporządzenie weszło w życie 17 maja (DzU z 16 maja, poz. 570).
POMOC SPOŁECZNA
- Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania mieszkańca. Koszt ten w domu o zasięgu gminnym ustala wójt (burmistrz, prezydent miasta), w domu o zasięgu powiatowym – starosta, a w regionalnym domu – marszałek województwa. Ustalenia te muszą być podjęte najpóźniej do 31 marca każdego roku. To jedynie fragment nowego przepisu z poważnie zmienionej ustawy o pomocy społecznej.
Wydane przed dniem wejścia w życie tej ustawy, czyli przed 11 maja, zezwolenia warunkowe na prowadzenie domu pomocy społecznej zachowują moc nie dłużej niż do 31 grudnia 2013 r. Ale uwaga! Ten przepis wszedł w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 31 grudnia 2012 r. (DzU z 26 kwietnia 2013 r., poz. 509).
KOSZTY SĄDOWE
- Trybunał Konstytucyjny zakwestionował art. 79 ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Uznał mianowicie, że w zakresie, w jakim w postępowaniu nieprocesowym wszczętym z urzędu nie przewidywał on zwrotu opłaty od skargi na postanowienie referendarza sądowego uwzględnionej z innego powodu niż oczywiste naruszenie prawa, jest niezgodny z konstytucją. Wyrok zapadł 7 marca i obowiązuje od tego właśnie dnia. Ale został opublikowany 5 kwietnia (DzU z 5 kwienia, poz. 429).
- Od 6 maja obowiązuje nowe rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych dla wydania opinii w postępowaniu karnym (DzU z 24 kwietnia, poz. 508).
ZWIERZĘTA HODOWLANE
- Rada Ministrów wprowadziła od 10 kwietnia dwa krajowe programy zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach indyków hodowlanych oraz zakaźnych. Oba programy będą realizowane w tym roku na terytorium całej RP (DzU z 9 kwietnia, poz. 437 i 438). Trzeci identyczny program, który został wprowadzony 17 maja, obejmuje stada brojlerów (DzU z 16 maja, poz. 571).
ROŚLINY
- Minister rolnictwa i rozwoju wsi zadecydował, że jednostkami odpowiedzialnymi za genetyczne zasoby roślin są: 1) Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie w odniesieniu do odmian regionalnych roślin rolniczych; 2) Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach – w odniesieniu do odmian regionalnych roślin warzywnych oraz odmian amatorskich roślin warzywnych. Rozporządzenie weszło w życie 11 maja (DzU z 26 kwietnia, poz. 506).
KONTROLA GRANICZNA
- Od 4 maja na przejściach granicznych w Terespolu i Gdańsku-Porcie kontrola obejmuje pasze i pasze lecznicze (DzU z 19 kwietnia, poz. 477).
TURYSTYKA
- Są co najmniej dwa powody, by zasygnalizować rozporządzenie ministra sportu i turystyki dotyczące uprawiania turystyki wodnej. Po pierwsze – zbliżające się lato, po drugie – nowiusieńkie i pełne treści rozporządzenie, które na dodatek wypełniło lukę po uchylonym 17 października 2012 r. poprzedniku. Nowy akt obowiązuje od 1 maja (DzU z 16 kwietnia, poz. 460).
- Autorem kolejnych dwóch rozporządzeń jest minister finansów. Pierwsze dotyczy obowiązkowego ubezpieczenia na rzecz klientów w związku z działalnością wykonywaną przez organizatorów turystyki i pośred- ników turystycznych (DzU z 29 kwietnia, poz. 510). Drugie zajmuje się minimalną wysokością sumy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej wymaganej w związku z działalnością wykonywaną przez organizatorów i pośredników turystycznych (DzU z 29 kwietnia, poz.511). Oba weszły w życie 14 maja.
- A skoro o turystyce mowa, to odnotujmy, że minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej wydał rozporządzenie w sprawie uzyskiwania karty rowerowej i nadał mu rygor natychmiastowej wykonalności, czyli z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Tym dniem jest 28 kwietnia (DzU z 29 kwietnia, poz. 512).
ZAWODY
- Egzaminatorzy. Wydane w styczniu rozporządzenie ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej o wysokości opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego oraz stawek wynagrodzenia związanych z uzyskiwaniem uprawnień przez egzaminatorów od 20 kwietna wzbogaciło się o nowe przepisy dotyczące tylko jednej kwestii. Mianowicie takiej: co się dzieje z wniesionymi opłatami, gdy delikwent nie stawił się na egzamin państwowy w wyznaczonym terminie albo oblał część teoretyczną egzaminu (DzU z 19 kwietnia, poz. 476).
- Nauczyciele. Od 7 maja obowiązuje zmienione rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie dodatków, wynagrodzeń za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw oraz innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy dla nauczycieli zatrudnionych w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich, rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych oraz szkołach przy zakładach karnych i aresztach śledczych (DzU z 22 kwietnia, poz. 484).
SŁUŻBY
- Strażnicy gminni (miejscy). Od 27 kwietnia wskazani strażnicy przechodzą szkolenie podstawowe według nowego programu. Zajęcia dotyczące prewencji, środków przymusu bezpośredniego, konwojowania, ochrony obiektów, ruchu drogowego przeprowadza wyłącznie Policja (DzU z 12 kwietnia, poz. 456).
UJEDNOLICONE TEKSTY
Ustaw:
- Prawo o ustroju sądów powszechnych (poz. 427),
- o podatku leśnym (poz. 465),
- o jednostkach doradztwa rolniczego (poz. 474),
- o kosmetykach (poz. 475),
- Kodeks wykroczeń (poz. 482),
- o Sądzie Najwyższym (poz. 499).
Rozporządzeń ministrów
1) finansów w sprawie:
– urzędowego sprawdzenia (poz. 417),
– urzędów celnych, w których może być dokonywany eksport, import lub tranzyt towarów o znaczeniu strategicznym (poz. 479),
– właściwości miejscowej organów Służby Celnej w zakresie, w jakim właściwość ta nie wynika z przepisów regulujących zadania organów celnych i organów podatkowych (poz. 481),
– szczególnych zasad rachunkowości domów maklerskich (poz. 483),
– przydziału broni palnej oraz jej magazynowania, przechowywania i zapewniania właściwego stanu technicznego (poz. 495),
2) administracji i cyfryzacji w sprawie:
– wysokości, sposobu ustalania, terminów i sposobu uiszczania rocznej opłaty telekomunikacyjnej (poz. 418),
3) rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie:
– warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii (poz. 424),
– szczegółowego sposobu przeprowadzania przez instytucję zarządzającą kontroli w odniesieniu do instytucji pośredniczących oraz operacji realizowanych w ramach programu operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007–2013" (poz. 488),
– szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 (poz. 501),
4) sprawiedliwości w sprawie:
– wyznaczania patronów koordynatorów oraz patronów poszczególnych praktyk i staży (poz. 442),
– opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (poz. 461),
– wynagrodzenia przysługującego lekarzowi sądowemu i trybu finansowania tego wynagrodzenia oraz zwrotu kosztów dojazdu, a także wzoru zestawienia wystawionych zaświadczeń (poz. 467),
– opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu (poz. 490),
5) nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie:
– trybu zgłaszana wniosków o przyznanie uprawnienia do nadawana stopni doktora i doktora habilitowanego (poz. 485).
Rozporządzenie prezesa Rady Ministrów w sprawie świadczeń socjalnych funkcjonariuszy celnych i członków ich rodzin (poz. 459).