Do 31 maja muszę uiścić drugą ratę opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. W tym roku termin ten przypada na dzień zaraz po święcie Bożego Ciała. Jakie są konsekwencje niewpłacenia pieniędzy w terminie? Czy można zrobić to później? – pyta czytelnik.
Nie. W przypadku nawet jednodniowego opóźnienia wójt (burmistrz lub prezydent miasta) musi stwierdzić wygaśnięcie zezwolenia na sprzedaż alkoholu.
Decyzja w tej sprawie stwierdza tylko fakt utraty ważności udzielonej zgody (wyrok WSA w Bydgoszczy z 16 lutego 2011 r., II SA/Bd 895/2010). Taki skutek wystąpi nawet wtedy, gdy 31 maja przypada w dniu wolnym od pracy, np. w niedzielę (wyrok NSA z 27 października 2009 r., II GSK 79/2009). Przyczyny niedotrzymania terminu uiszczenia opłaty nie mają znaczenia dla zastosowania sankcji wygaśnięcia zezwolenia.
Opłata roczna płatna jest w trzech równych ratach w terminach do 31 stycznia, 31 maja i 30 września danego roku kalendarzowego. Wysokość tej należności nie jest ustalana przez wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) To sam przedsiębiorca musi obliczyć roczną wartość sprzedaży napojów alkoholowych i uiścić od niej stosowną opłatę.
W tym celu musi on złożyć w urzędzie gminy do 31 stycznia pisemne oświadczenie o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży w roku poprzednim.
Przy wpłacie gotówkowej dokonywanej na rachunek urzędu gminy lub za pośrednictwem poczty z tytułu opłaty, za dzień zapłaty jest uważany dzień dokonania wpłaty w banku, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub na poczcie. Za tę datę nie może być więc uznana data wpłynięcia przekazywanej kwoty na rachunek gminy (por. decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z 10 sierpnia 2007 r., znak SKO 4221/15/ 2007).
Przedsiębiorca, którego zezwolenie wygasło, może wystąpić z wnioskiem o wydanie nowego zezwolenia nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy od dnia wydania decyzji o wygaśnięciu. Sprzedaż alkoholu bez zezwolenia stanowi wykroczenie, za które grozi grzywna do 5 tys. zł i przepadek towaru.
Podstawa prawna:
art. 111, art. 18 ust. 7 pkt 2, ust. 12 pkt 5, art. 43 ust. 1 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. DzU z 2012 r. poz. 1356 ze zm.)