Reklama
Rozwiń

Bezpodstawne zwolnienie się z pracy może oznaczać odszkodowanie dla pracownika - orzecznictwo SN

Najczęściej wskazywanym w orzecznictwie zachowaniem szefa uprawniającym pracownika do rozwiązania umowy w trybie art. 55 § 1 k.p. jest niewypłacanie wynagrodzenia.

Aktualizacja: 26.08.2020 12:45 Publikacja: 26.08.2020 02:00

Bezpodstawne zwolnienie się z pracy może oznaczać odszkodowanie dla pracownika - orzecznictwo SN

Foto: Adobe Stock

Uchybianie przez pracodawcę w sposób ciężki podstawowym prawom pracownika daje zatrudnionemu prawo do rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Pracownikowi przysługuje w takiej sytuacji odszkodowanie, ale jeśli jego decyzja była bezpodstawna, na odszkodowanie może liczyć pracodawca. Zawiłości dotyczące stosowania art. 55 § 1(1) kodeksu pracy konsekwentnie wyjaśnia Sąd Najwyższy. W rozwiązaniu co najmniej kilku problemów pomaga jeden z ostatnich wyroków dotyczących tego zagadnienia z 15 stycznia 2020 r. (sygn. III PK 5/19). Sąd Najwyższy stwierdził w nim, że pracodawca uchybiający w sposób ciężki podstawowym prawom pracownika nie może być objęty ochroną tylko ze względu na wadliwości formalne oświadczenia pracownika, skoro art. 61(1) k.p. jednoznacznie ochronę tę przyznaje jedynie w przypadku niezasadnego rozwiązania stosunku pracy – gdy nie zostaje spełniona przesłanka wskazana w art. 55 § 1(1) k.p.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego