Nowy produkt, nowa usługa, technologie oraz innowacje produktowe, usługowe lub organizacyjne to hasła, które powinny stać za projektami firm ubiegających się o unijne dofinansowanie. Aby je zdobyć, przedsiębiorca musi zwykle spełnić wiele kryteriów. Przygotowanie, a następnie realizacja dotowanego projektu (i jego rozliczenie) jest trudniejsze niż tego finansowanego wyłącznie z wykorzystaniem środków własnych, ewentualnie kredytu bankowego.

Z drugiej strony warto podjąć to wyzwanie, ponieważ tylko takie finansowanie wiąże się ze znacznymi korzyściami. Dzięki dotacji firma otrzymuje zwrot części wydatków poniesionych na inwestycję. A to może pozwolić na jej rozszerzenie i przeprowadzenie działań, na które w normalnych warunkach firmy nie byłoby stać.

Uzyskany grant może zostać np. przeznaczony na spłatę całości lub części kredytu zaciągniętego na realizację projektu. A to wszystko przekłada się na ograniczenie kosztów, ryzyka, w tym związanego z płynnością finansową. Może także przyczynić się do szybszego zwrotu z dokonanej inwestycji. Gdzie zatem planowane jest uruchomienie wsparcia dla firm w najbliższym czasie?

Morze możliwości

Konkursy dla firm z budżetu regionalnego programu ogłosi w 2013 roku m.in. województwo pomorskie. Już 14 stycznia rozpocznie się tam nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach tzw. działania 1.1.2 „Małe i średnie przedsiębiorstwa".

Konkurs potrwa do 29 marca 2013 r. Na przygotowanie wniosku o dofinansowanie i jego złożenie przedsiębiorcy dostaną więc stosunkowo dużo czasu. O dofinansowanie w konkursie będą mogły ubiegać się małe i średnie przedsiębiorstwa. Maksymalna kwota dofinansowania jednego projektu wyniesie 400 tys. zł.

Wsparcie będzie przyznawane na zasadach regionalnej pomocy inwestycyjnej, czyli w oparciu o przepisy rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej w ramach regionalnych programów operacyjnych (DzU z 2010r. nr 239, poz. 1599) lub tzw. pomocy de minimis, udzielanej według rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych (DzU z 2010r. nr 236, poz. 1562). Teksty obu tych aktów są dostępne na stronie www.mrr.gov.pl w zakładce „pomoc publiczna".

Zgodnie z przyjętymi przez władze samorządowe wytycznymi, maksymalna wartość dofinansowania projektu nie będzie mogła przekroczyć 50 proc. tzw. wydatków kwalifikowalnych w przypadku inwestycji w małych przedsiębiorstwach oraz 40 proc. takich kosztów w przypadku inwestycji w średnich przedsiębiorstwach.

Jakie projekty

Dofinansowaniu, zgodnie z tzw. uszczegółowieniem programu regionalnego, będą podlegały następujące rodzaje projektów:

- budowa, rozbudowa lub rozszerzenie zakresu działalności przedsiębiorstwa,

- realizacja zasadniczych zmian procesu produkcyjnego lub zmiana w zakresie sposobu świadczenia usług,

- unowocześnienie składników majątku trwałego niezbędnego do prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej firmy,

- racjonalizacja logistyki sprzedaży towarów i usług,

- budowa, rozbudowa lub przebudowa instalacji i urządzeń sprzyjających oszczędności surowców i energii oraz ograniczaniu emisji szkodliwych substancji do środowiska,

- informatyzacja, w tym m.in. systemy zarządzania przedsiębiorstwem,

- dostosowanie przedsiębiorstw do standardów i norm krajowych i europejskich (certyfikacja wyrobów i usług).

Szczegółowa dokumentacja (regulamin, wzory dokumentów) zostanie zamieszczona na stronie internetowej tzw. instytucji wdrażającej w dniu rozpoczęcia naboru wniosków. A instytucją tą jest Agencja Rozwoju Pomorza (www.arp.gda.pl).

Strategia innowacji

Wraz z początkiem nowego roku także dolnośląscy przedsiębiorcy będą mieli swoją szansę walki o unijne dotacje. W ich przypadku konkurs ogłosi Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca (www.dip.dolnyslask.pl).

Jednak już teraz, patrząc na harmonogram realizacji programu regionalnego, można sprawdzić, że w styczniu ruszy konkurs w ramach tzw. działania 1.1 (schemat A1), a w lutym do tzw. działania 5.1.

Pierwsze z nich przewiduje dotacje inwestycyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw wspierające innowacyjność produktową i procesową na poziomie regionalnym zgodną z dolnośląską strategią innowacji (z wyłączeniem projektów z zakresu turystyki). Każde z powyższych słów jest o tyle istotne, że działanie 1.1 jest podzielone na kilka tzw. schematów.

Ogłoszony w styczniu konkurs ma dotyczyć wyłącznie schematu A1. To wiąże się z obowiązkiem wprowadzenia innowacji na poziomie regionu (nie samego przedsiębiorcy). A ponadto sam projekt inwestycyjny firmy musi wpisywać się w cele i założenia regionalnej strategii innowacji dla województwa dolnośląskiego.

Dlatego innowacyjność produktowa bądź procesowa o charakterze regionalnym będzie musiała być potwierdzona specjalną opinią wystawioną przez niezależnego i niezwiązanego z przedsiębiorcą – wnioskodawcą eksperta w danej dziedzinie nauki/obszarze RSI. Firmy, które spełnią te kryteria i przygotują odpowiednią inwestycję, będą mogły liczyć na dofinansowanie na poziomie:

- 60 proc. w przypadku mikro- i małych firm,

- 50 proc. w przypadku projektów realizowanych przez średnich przedsiębiorców,

- 40 proc. dla MSP działających w sektorze transportu.

Zielona energia

Z kolei drugie z wymienionych działań, czyli to o numerze 5.1, wiąże się z dofinansowywaniem inwestycji w odnawialne źródła energii. Na wsparcie mogą tu liczyć przedsiębiorstwa energetyczne w rozumieniu przepisów prawa energetycznego (DzU z 2006r. nr 89, poz. 625 ze zm.). A zgłaszane przez nie projekty mogą dotyczyć budowy lub modernizacji jednostek wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, opartych na energii wodnej (w tym geotermalnej) oraz biomasie wraz z niezbędną infrastrukturą służącą do przyłączenia do najbliższej istniejącej sieci.

Także w tym wypadku poziom dofinansowania zależy od wielkości firmy i może stanowić:

- 60 proc. dla mikro i małych firm,

- 50 proc. dla średnich przedsiębiorców,

- 40 proc. w przypadku projektów realizowanych przez duże firmy.

Nabór wniosków ma się rozpocząć w lutym przyszłego roku.-

Firma energetyczna

Zgodnie z art. 3 pkt 12 ustawy – Prawo energetyczne przedsiębiorstwo energetyczne to podmiot prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji paliw albo energii lub obrotu nimi.

Tym samym za przedsiębiorstwo uprawnione do ubiegania się o wsparcie w opisanym działaniu 5.1 może być uznany każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą bez względu na jego formę prawną.

W szczególności dotyczy to osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz firm rodzinnych, a także spółek lub konsorcjów prowadzących regularną działalność gospodarczą, o ile zajmują się działalnością opisaną w powyższej definicji. Oprócz przedsiębiorców o środki z działania 5.1 mają prawo ubiegać się:

- jednostki sektora finansów publicznych,

- związki i stowarzyszenia jednostki samorządu terytorialnego,

- regionalne zarządy gospodarki wodnej,

- organizacje pozarządowe,

- szkoły wyższe.