Informacje między Krajowym Rejestrem Sądowym a Krajowym Rejestrem Karnym mają być przesyłane już nie za pomocą tradycyjnej poczty – w formie papierowej, ale w systemie informatycznym.
Wczoraj na posiedzeniu Sejmowej Komisji Sprawiedliwości odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy wprowadzającego taką zasadę.
– Ma to na celu zabezpieczenie społeczeństwa przed nadużyciami w obrocie gospodarczym – mówił podczas posiedzenia komisji wiceminister sprawiedliwości Jacek Gołaczyński. Przyznawał on, że projekt ten powstał na skutek afery Amber Gold.
Przy okazji tej afery ujawniła się bowiem słabość polskiego sądownictwa polegająca na tym, że mimo skazania za przestępstwa gospodarcze, które zgodnie z przepisami skutkowały zakazem prowadzenia działalności gospodarczej, biznesmen odpowiedzialny za nadużycia zakładał kolejne spółki.
Zmiana ustaw o Krajowym Rejestrze Karnym i o Krajowym Rejestrze Sądowym ma ułatwić oraz przyspieszyć obieg informacji.
Systemy KRK i KRS będą ze sobą bardziej skomunikowane. Dzięki temu organy rejestrujące konkretny podmiot, np. spółkę, w Krajowym Rejestrze Sądowym, czy też wprowadzające zmiany dotyczące składu odpowiednich organów, będą mogły za każdym razem natychmiast zweryfikować karalność danej osoby.
etap legislacyjny: po I czytaniu w Sejmie