Osoby, które chcą opiekować się małymi dziećmi, mogą założyć: żłobek, klub malucha, przedszkole czy inną formę wychowania przedszkolnego. Wybór formy zależy m.in. od wieku dzieci i możliwości lokalowych. Taki biznes jednak nie jest typową działalnością gospodarczą. Wymaga akceptacji przez gminę i przestrzegania wielu ustawowych obowiązków.
Maluch do lat trzech
Standardy opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech określa ustawa o opiece nad dziećmi do lat trzech. Dla takich maluchów można zorganizować żłobek lub klub dziecięcy. Różnice między tymi obiema formami są dość istotne. Generalnie wymogi dla żłobka są znacznie wyższe, a co za tym idzie – droższe.
Zgodnie z przepisami w żłobku mogą przebywać dzieci już od 20. tygodnia życia, a w klubie dziecięcym – roczne i starsze. Żłobek zapewnia opiekę do 10 godzin dziennie, a klub malucha do 5 godzin.
Lokal, w którym prowadzony jest żłobek, musi posiadać co najmniej dwa pomieszczenia, w tym jedno przystosowane do odpoczynku dzieci, a jedno, ale z miejscem na leżakowanie. Szczegółowe warunki, jakie musi spełniać lokal przeznaczony na taką działalność, określa m.in. rozporządzenie z 25 marca 2011 r. w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych dotyczących żłobków i klubów dziecięcych.
Ważne! Urząd gminy w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia dokonuje wpisu do ewidencji, doręcza zgłaszającemu zaświadczenie o wpisie do ewidencji, a kopię zaświadczenia przekazuje właściwemu kuratorowi oświaty oraz organowi podatkowemu.
Należy też pamiętać, że od 3 kwietnia 2011 r. opiekowanie się dziećmi do lat trzech jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. To znaczy, że trzeba ją zgłosić w gminie i wpisać do odpowiedniego rejestru. Gmina zaś może sprawdzić, czy założyciel spełnia wszystkie ustawowe wymagania lokalowe, sanitarne i przeciwpożarowe.
Oferta dla przedszkolaka
Dzieci w wieku od trzech do sześciu lat są objęte wychowaniem przedszkolnym. Zgodnie z ustawą z 7 września 1991 r. o systemie oświaty może być ono realizowane w publicznych i niepublicznych przedszkolach oraz w innych formach wychowania przedszkolnego.
Każdą z tych form może prowadzić osoba prawna czy fizyczna, o ile dokona wpisu do ewidencji prowadzonej przez gminę właściwą ze względu na miejsce prowadzenia działalności (nie jest to ewidencja działalności gospodarczej). Aby dokonać wpisu, należy spełnić określone wymogi sanitarne, budowlane czy przeciwpożarowe. Pozostaje pytanie, którą formę działalności wybrać.
Wszystko zależy od czasu, w jakim ma być sprawowana opieka, liczby dzieci i lokalu. W przypadku przedszkoli wymagania co do pomieszczeń są bardzo trudne do spełnienia. Budynek musi spełniać warunki dotyczące budynków użyteczności publicznej, zawarte w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także te określone w prawie budowlanym.
Trzeba dostosować się m.in. do wyśrubowanych wymogów wymiany powietrza i urządzania węzłów sanitarnych. Informacje o wymogach sanepidu można uzyskać w powiatowej lub wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Nieco mniej rygorystyczne wymogi dotyczą innych form wychowania przedszkolnego. Określa je rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 31 sierpnia 2010 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania (DzU nr 161, poz. 1080). Z tym że rozporządzenie wyróżnia dwa rodzaje innych form: punkty i zespoły przedszkolne. W pierwszym przypadku zajęcia są prowadzone codziennie od poniedziałku do piątku przez cały rok szkolny, a w zespole – tylko w niektóre dni tygodnia.
Dla kogo dofinansowanie
Wybierając rodzaj działalności, warto pamiętać, że zgodnie z ustawą o systemie oświaty niepubliczne przedszkola i inne formy wychowania przedszkolnego otrzymują dotacje z budżetu gminy na każdego ucznia, o ile zgłoszą planowaną liczbę wychowanków do 30 września.
Dla przedszkoli nie może ona wynosić mniej z niż 75 proc. wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych, a dla innych form wychowania przedszkolnego nie mniej niż 40 proc. takich wydatków. Właściciel zatem poza czesnym otrzymuje wsparcie z budżetu gminy. W przypadku żłobków i klubów malucha gminy nie mają ustawowego obowiązku ich dotowania. Co prawda mają prawo ustalić zasady przyznawania dotacji na ich działanie, ale nie muszą z niego skorzystać.
Podstawa prawna:
- ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi do lat trzech (DzU nr 45, poz. 235)
- ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.)