Od wprowadzenia telepracy do kodeksu pracy mija właśnie pięć lat. Jednak jak wynika z badań przeprowadzonych przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan, tylko około 10 proc. mikro, małych i średnich firm korzysta z telepracowników.
Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy boją się tej formy zatrudnienia. Zdaniem PKPP Lewiatan to bariera mentalna. Pracodawca w Polsce nie potrafi zorganizować telepracy - obawia się takiego zarządzania, w którym ma mały wpływ na sposób wykonywania obowiązków pracowniczych. Telepracownik boi się z kolei samodyscypliny, odseparowania od zespołu, rozliczania z efektów wykonanej pracy, a z drugiej strony przenikania wzajemnego życia osobistego z zawodowym.
Tymczasem praca zdalna, rozumiana jako wykonywanie przez pracowników zadań poza siedzibą firmy i przesyłanie ich efektów za pomocą internetu lub innych technologii teleinformatycznych - jak zauważa Lewiatan - może przynieść firmie wiele korzyści: od oszczędności finansowych, wzrostu wydajności pracy, większego komfortu pracowników po te związane z ochroną środowiska naturalnego (mniejsze zużycie energii w biurach, niższa emisja CO2 do atmosfery). Praca zdalna zwiększa również liczbę osób aktywnych zawodowo, obniżając zagrożenia wynikające z wyzwań demograficznych.
- Mimo, że Intel od wielu lat funkcjonuje jako zespół wirtualny nie cierpi na tym jakość pracy - mówi Tomasz Klekowski, dyrektor regionalny Intel Central Eastern Europe. - Wykorzystując telepracę o wiele łatwiej i taniej możemy rozbudowywać zespoły. Nie pociąga to za sobą konieczności zmiany siedziby wraz ze wzrostem zatrudnienia. To zaś pozwala zaoszczędzić olbrzymie sumy i nie ogranicza tempa rozwoju firmy - podkreśla.
Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan dodaje, iż choć telepracownik jest tańszy od „zwykłego" o ok. 30 proc., pracodawców do stosowania telepracy zniechęcają, m.in. przepisy prawne - dotyczy to obowiązków związanych z zachowaniem zasad bhp, rozliczania czasu pracy i konieczności wyposażenia stanowiska pracy. - Brakuje również regulacji, które w czytelny sposób określają częściową telepracę - mówi.