PRZEDSIĘBIORCY
- Pokłosiem Euro jest ustawa obowiązująca od dnia ogłoszenia, tj. 3 sierpnia, ustalająca zasady spłaty przez generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad niezapłaconych głównych należności przedsiębiorcy, który wykonał zamówienie publiczne na roboty budowlane udzielone przez GDDKiA (DzU z 3 sierpnia, poz. 891).
- Środki finansowe przekazywane jednostce naukowej na realizację projektu w ramach konsorcjum naukowego stanowią w całości pomoc publiczną dla przedsiębiorcy wchodzącego w skład tego konsorcjum, jeżeli:
1)
prawa majątkowe do wyników badań podstawowych, badań przemysłowych lub prac rozwojowych uzyskanych przez jednostkę naukową w trakcie realizacji projektu są
w całości przekazywane przedsiębiorcy,
2)
udział jednostki naukowej w realizacji projektu ma charakter niezależnej działalności badawczo-rozwojowej mającej na celu powiększenie zasobów wiedzy oraz lepsze rozumienie podstaw zjawisk i obserwowalnych faktów.
To tylko jeden z nowych przepisów zmienionego rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie warunków i trybu udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis za pośrednictwem Narodowego Centrum Rozwoju. Weszło ono w życie 4 sierpnia (DzU z 20 lipca, poz. 834).
- Jeśli przedsiębiorca chciałby przystąpić do przetargów na rozporządzanie nieruchomościami przez parki narodowe, to powinien przestudiować, obowiązujące od 8 sierpnia, dotyczące tej kwestii rozporządzenie ministra środowiska. Od innych oferentów różni przedsiębiorcę tylko to, że w pisemnej ofercie musi podać numer identyfikacji podatkowej (DzU z 31 lipca, poz. 868).
- Dla porządku odnotujmy, że 4 sierpnia weszło w życie rozporządzenia ministra gospodarki, które określa kraje, podmioty oraz towary o znaczeniu strategicznym, w odniesieniu do których udziela się krajowego zezwolenia generalnego; w części dotyczy ono także przedsiębiorców (DzU z 3 sierpnia, poz. 893).
PODATKI
- Na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług minister finansów określił wzór dokumentu potwierdzającego wywóz przez nabywcę nowego środka transportu z Polski na terytorium innego państwa członkowskiego (VAT – 22). Obowiązuje od 21 lipca (DzU z 6 lipca, poz. 767).
- Z kolei od 25 lipca obowiązują trzy wzory: zaświadczenia potwierdzającego uiszczenie VAT z tytułu przywozu środka transportu z terytorium innego państwa Unii (VAT-25); informacji o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środka transportu (VAT-23); zaświadczenia potwierdzającego brak obowiązku uiszczenia podatku z tytułu przywozu środka transportu z terytorium innego niż RP państwa członkowskiego ( VAT-24) (DzU z 10 lipca, poz. 777, 780, 781).
- Po raz kolejny Trybunał Konstytucyjny zdyskwalifikował unormowania podatkowe. Tym razem chodzi o art. 70 par. 6 pkt 1 ordynacji podatkowej. Za niezgodny z konstytucją uznał przepis, który pozwala zawiesić bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego w związku z wszczęciem postępowania karnego w sprawie o przestępstwo (wykroczenie) skarbowe, o którym to postępowaniu podatnik nie został poinformowany i to najpóźniej z upływem terminu wskazanego zresztą w tej samej ustawie, tyle że w innym paragrafie. Wyrok obowiązuje od dnia ogłoszenia werdyktu, czyli od 24 lipca (DzU z 24 lipca, poz. 848).
KODEKS PRACY
- Zmienione rozporządzenie ministra pracy
i polityki społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanych z ekspozycją na promieniowanie optyczne, weszło w życie
27 lipca (DzU z 11 lipca, poz. 787) .
- Od dnia ogłoszenia, tj. 3 sierpnia, obowiązuje ważne rozporządzenie ministra zdrowia. W największym skrócie określa ono wykaz substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym oraz szczegółowe warunki ochrony pracowników przed płynącymi z nich zagrożeniami, a także warunki i sposób monitorowania stanu zdrowia zatrudnionych (DzU z 3 sierpnia, poz. 890).
UBEZPIECZENIA
Od tej samej daty jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej
lub rolniczej choroby zawodowej wynosi 650 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu (DzU z 12 lipca, poz. 804).
EMERYTURY/ RENTY
Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2013 r. Rada Ministrów ustaliła na poziomie 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia z bieżącego roku – wynika z rozporządzenia, które zaczęło obowiązywać z dniem ogłoszenia, tj. 19 lipca (DzU z 19 lipca, poz. 831).
SKŁAD WOLNOCŁOWY
Z obowiązku kronikarskiego odnotujmy, że minister finansów ustanowił skład wolnocłowy na terenie Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, o obszarze 2339,01 mkw. (DzU z 2 sierpnia, poz. 885).
SPÓŁDZIELNIE MIESZKANIOWE
Niezgodny z konstytucją jest art. 49 (1) ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, i tej
w brzmieniu obowiązującym od 31 lipca 2007 r. do 29 grudnia 2009 r., i tej obowiązującej od 30 grudnia 2009 r. Przepis ten obciążał spółdzielnię mieszkaniową kosztami procesu niezależnie od wyniku postępowania. Wyrok
nabrał mocy 3 sierpnia (DzU z 3 sierpnia, poz. 888).
PRAWO BUDOWLANE
Jedną z najbardziej krytykowanych dziedzin jest prawo budowlane. Na razie mamy zapowiedź jego naprawy, bo Rada Ministrów wydała właśnie rozporządzenie o utworzeniu, organizacji i trybie działania Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego, które zacznie obowiązywać 10 sierpnia (DzU z 26 lipca, poz. 856).
WOJSKO
- Rada Ministrów ustaliła następującą liczbę stanowisk służbowych w poszczególnych korpusach kadry zawodowej: oficerów zawodowych – 23 500; podoficerów zawodowych – 43 200; szeregowych zawodowych – 48 800. Stan ten ma być osiągnięty do 31 grudnia tego roku. Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie 19 lipca (DzU z 4 lipca, poz. 757).
- Od 11 sierpnia obowiązuje rozporządzenie w sprawie szczególnych uprawnień żołnierzy w czynnej służbie wojskowej do przejazdów na koszt wojska (DzU z 27 lipca, poz. 859).
BOR
Islamska Republika Pakistanu, Wielka Arabska Libijska Dżamahirija Ludowo-Socjalistyczna oraz Republika Iraku to terytoria, na obszarze których wykonywanie obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy tej formacji wymaga zawarcia w stosunku do funkcjonariusza umowy ubezpieczenia. Dotyczące tej kwestii rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych weszło w życie 1 sierpnia (DzU z 30 lipca, poz. 863).
WYNAGRODZENIA
- Niezgodny z konstytucją jest art. 2 ust. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników tzw. budżetówki w zakresie, w jakim pomija okres urlopu macierzyńskiego jako umożliwiający nabycie prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego
w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, w razie nieprzepracowania
w ciągu roku kalendarzowego faktycznie sześciu miesięcy – orzekł Trybunał Konstytucyjny. Wyrok nabrał mocy 17 lipca (DzU z 17 lipca, poz. 819).
- Minister finansów wyraził zgodę na zwiększenie wielkości wynagrodzeń bezosobowych w bieżącym roku. Wykaz dziewięciu beneficjentów otwiera rzecznik praw dziecka, a kończy województwo opolskie. Jako ciekawostkę dodajmy, że Muzeum Józefa Piłsudskiego
w Sulejówku wzbogaciło się o kwotę 200 000 zł. Rozporządzenie weszło w życie 20 lipca
(DzU z 19 lipca, poz. 832).
Sędziowie
Warunkiem przyznania sędziemu pomocy finansowej na własne lokum (budowa domu, wkład budowlany, zakup itd.) jest zaangażowanie własnych środków w wysokości co najmniej 10 proc. przewidywanego kosztu planowanej (realizowanej) inwestycji oraz niekorzystanie z pomocy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (z wyjątkiem pożyczek) w ciągu pięciu lat poprzedzających złożenie wniosku albo od dnia powołania na stanowisko sędziego, jeśli jest się sługą Temidy krócej niż pięć lat. Rozporządzenie weszło w życie 27 lipca (DzU z 19 lipca, poz. 830).
Prokuratorzy
Minister sprawiedliwości sporządził wykaz stanowisk i funkcji prokuratorów oraz asesorów wojskowych jednostek prokuratury równorzędnych pod względem wynagrodzenia i uposażenia ze stanowiskami i funkcjami prokuratorów i asesorów powszechnych jednostek prokuratury. Taki stan obowiązuje od 3 sierpnia (DzU z 19 lipca, poz. 825).
SAKSY W POLSCE
Nie tylko ze względu na grożące sankcje uważnego przestudiowania wymaga, obowiązująca od 21 lipca, ustawa o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium RP (DzU z 6 lipca, poz. 769).
UJEDNOLICONE USTAWY
W analizowanym tu okresie ukazały się ujednolicone teksty następujących ustaw:
– odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (poz. 768);
–kodeks rodzinny i opiekuńczy (poz. 788)
–Prawo dewizowe (poz. 826).