Wszystko za sprawą trwającego konkursu o unijne środki z regionalnego programu operacyjnego. Tym razem jest on związany z realizacją działania 1.1 (D1) „Dotacje inwestycyjne dla MSP zwiększające atrakcyjność turystyczną regionu”.

To zatem szansa dla wszystkich przedsiębiorców, którzy samodzielnie świadczą usługi turystyczne lub ich działalność jest w jakimś stopniu powiązana z tą branżą.

Nowe pomysły

Unijne pieniądze mogą pomóc w rozszerzeniu dotychczas prowadzonej działalności. Przykładowo firma może zainwestować w nowe urządzenia, środki trwałe i dzięki temu zaproponować nowe usługi lub w znaczący sposób zwiększyć atrakcyjność tych oferowanych obecnie (chociaż należy pamiętać, że zakup wyposażenia nie może stanowić głównego wydatku w całym projekcie).

Wszystko zależy od pomysłowości przedsiębiorców. Warto tylko zaznaczyć, że projekty nie mogą się wiązać z tworzeniem centrów pobytowych na potrzeby organizacji piłkarskich mistrzostw. Ten rodzaj inwestycji został wykluczony.

Pozostałe projekty będą się kwalifikować, jeżeli przedsiębiorca wykaże, że służą one rozwojowi firmy i jednocześnie przyczyniają się do zwiększenia atrakcyjności regionu, co jest w końcu celem realizacji tego działania.

Dlatego wszystkie projekty będą oceniane m.in. pod kątem tego, w jaki sposób przyczyniają się do realizacji programu rozwoju turystyki w województwie oraz jakie nowe usługi (atrakcje) turystyczne mogą zaproponować, w tym jaki będzie sposób ich promocji (oceniane jest np. wykorzystywanie Internetu).

Z doświadczeniem

O wsparcie mają prawo walczyć wszystkie firmy z sektora MSP, które prowadzą działalność gospodarczą co najmniej od dwóch lat.

Poziom dofinansowania dla tzw. wydatków kwalifikowanych projektu związanych z częścią inwestycyjną wynosi: do 60 proc. wydatków dla małych i mikroprzedsiębiorstw, a dla średnich przedsiębiorstw do 50 proc. wydatków. Natomiast przedsiębiorcy z sektora MSP prowadzący przeważającą działalność gospodarczą w sektorze transportu mogą uzyskać dofinansowanie do 40 proc. poniesionych kosztów.

Zgodnie z przyjętymi przez władze wojewódzkie wytycznymi dla opisywanego działania istnieją kryteria minimalnej i maksymalnej wartości projektów. Dlatego przygotowując budżet inwestycji, należy przyjąć, że wydatki kwalifikowane muszą stanowić co najmniej 100 tys. zł, a  jednocześnie nie mogą przekroczyć 8 mln zł (ściślej mówiąc nie mogą przekroczyć kwoty 7 999 999 zł).

Projekt inwestycji należy przygotować do 22 maja. Tylko tego dnia będzie można dokonać rejestracji wniosku o dofinansowanie (w godz. 8 – 15).

Generator wniosków

Aby móc rejestracji dokonać, aplikacja musi zostać przygotowana w wersji elektronicznej. Służy temu specjalny system (generator wniosków), który jest dostępny na stronie internetowej Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej (www.dip.dolnyslask.pl).

Nowa wersja oprogramowania

W zakładce „Generator wniosków o dofinansowanie” na stronie internetowej Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej (www.dip.dolnyslask.pl) zamieszczona została zaktualizowana wersja aplikacji do działania 1.1.D.1 (wersja 2.11.2).

W przypadku przedsiębiorców, którzy już korzystali z tego systemu do wypełniania wniosków, konieczne jest, aby przed zainstalowaniem nowej wersji generatora odinstalować poprzednią wersję oprogramowania. Zmiana w wersji 2.11.2 wiąże się z usunięciem błędów:

- związanych z formułami NPV i IRR,

- związanych z zapisywaniem plików.