Za rozpoczęcie tej działalności uważa się dzień zawarcia pierwszej umowy ubezpieczenia. Jeżeli TUW nie rozpocznie działalności w wymaganym terminie, KNF będzie uprawniona do cofnięcia zezwolenia.
TUW jako prawna forma prowadzenia działalności ubezpieczeniowej może udzielać ochrony ubezpieczeniowej w zakresie określonym w zezwoleniu. Zakres ten określa się zgodnie z ustawą i tak TUW może prowadzić działalność w zakresie ubezpieczeń na życie albo pozostałych ubezpieczeń osobowych oraz ubezpieczeń majątkowych.
Co istotne, jeden TUW nie może prowadzić równolegle działalności w zakresie ubezpieczeń na życie oraz w zakresie pozostałych ubezpieczeń. Tak więc dany TUW jest albo TUW „życiowym”, albo TUW zajmującym się pozostałymi ubezpieczeniami.
TUW ubezpiecza co do zasady jedynie swoich członków. Nie jest to jednak reguła pozbawiona wyjątków. TUW może bowiem w ograniczonym zakresie obejmować ochroną ubezpieczeniową również inne osoby. Warunkiem jest jednak to, żeby taką możliwość przewidywał statut. Jeżeli więc w statucie TUW znajdą się stosowne uregulowania, TUW będzie mógł ubezpieczać, oprócz swoich członków, osoby trzecie. Osoby te nie będą jednak uczestniczyły w stratach TUW ani w podziale nadwyżki.
Uwaga!
Składka ubezpieczeniowa od osób trzecich nie może stanowić więcej niż 10 proc. składki przypadającej od członków towarzystwa.