Te dwa elementy są ze sobą powiązane i wzajemnie się warunkują. Bez członkostwa nie ma ubezpieczenia, zaś w sytuacji, w której wygasa umowa ubezpieczenia, ustaje też członkostwo w TUW.
Statut TUW może przewidywać wyjątki od tej zasady i stanowić np., że członkiem TUW może być osoba, która nie jest w ramach danego TUW ubezpieczona.
Ponadto, jak już wyżej wspomniano, TUW może w ograniczonym zakresie ubezpieczać osoby trzecie, niebędące jego członkami. Istotna cechą TUW jest to, że jego członkowie nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania towarzystwa. Z członkostwem w TUW wiążą się szczególne prawa i obowiązki.
Jakie prawa ma członek TUW
- prawo do bycia ubezpieczonym,
- prawo do nadwyżki bilansowej (nadwyżka może być podzielona pomiędzy członków TUW w sposób uregulowany w statucie; przykładowo może zostać wypłacona członkom w formie gotówki, może też być przeznaczona na opłacenie składki z tytułu przyszłych umów ubezpieczenia),
- prawo do objęcia i posiadania udziałów,
- prawa korporacyjne wynikające z członkostwa, tj. prawo do uczestniczenia we władzach TUW, prawo głosowania na walnych zgromadzeniach członków.
Jakie obowiązki ma członek TUW
- obowiązek opłacania składki,
- obowiązek pokrycia strat (członkowie TUW mogą być zobowiązani, jeżeli statut przewiduje taką możliwość, do pokrywania strat towarzystwa w formie dopłat),
- obowiązek wniesienia wkładów na pokrycie obejmowanych udziałów,
- obowiązek wykonywania świadczeń określonych w statucie.
Jakie plusy
TUW niesie ze sobą szereg korzyści. Jakie one są?
1. Ubezpieczając, co do zasady jedynie swoich członków, TUW nie musi zabiegać o klientelę. Stanowią ją bowiem członkowie towarzystwa. Tym samym TUW nie jest zmuszony ponosić znacznych kosztów promocyjnych swojej działalności.
2. Właścicielami TUW są jego członkowie. Konsekwencją tego jest utożsamienie interesów właścicielskich z interesami samych ubezpieczonych. Tym samym interesy tych ostatnich są lepiej chronione.
3. Dwie powyższe cechy mają swoje przełożenie na wysokość składki ubezpieczeniowej, która nie musi uwzględniać w takim zakresie, jak w ubezpieczeniach komercyjnych, kosztów dystrybucji i promocji oraz zysku właścicieli.
4. Ewentualna nadwyżka wpłaconych składek, pozostająca po rozliczeniu danego okresu działalności TUW, może być zwrócona członkom lub wykorzystana na cele TUW. O jej wykorzystaniu decydują członkowie.
5. Do umów ubezpieczenia zawieranych przez członków TUW z towarzystwem nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych. Oznacza to wyłączenie konieczności przeprowadzania procedur wynikających z tej ustawy dla ubezpieczeń oferowanych przez TUW, jego członkom.
Uwaga!
Trzeba jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do ubezpieczeń oferowanych w innych formach, w przypadku TUW przeniesienie ryzyka na zakład ubezpieczeń nie jest całkowite, gdyż członkowie TUW będący jego właścicielami mogą uczestniczyć w stratach towarzystwa.
Ewentualnym negatywnym konsekwencjom strat przeciwdziałają jednak wysokie wymagania finansowe stawiane TUW jako zakładowi ubezpieczeń przez ustawę, jak i KNF. Ponadto TUW zobowiązane jest gromadzić kapitał zapasowy celem pokrycia strat.