Podanie o udzielenie prawa ochronnego na znak towarowy na Ukrainie składa się w Ukraińskim Instytucie Własności Przemysłowej z siedzibą w Kijowie. Rejestracja wzoru trwa ok. sześciu miesięcy i jest możliwość skrócenia go do dwóch miesięcy. Ochrona wzoru przemysłowego trwa 15 lat od dnia dokonania zgłoszenia wzoru.

Kto może zgłosić

W postępowaniu zgłoszeniowym osoby oraz podmioty niemające miejsca zamieszkania lub siedziby na Ukrainie muszą być reprezentowane przez profesjonalnego pełnomocnika, jakim jest rzecznik patentowy.

Tak jak w Polsce na Ukrainie prawo do uzyskania prawa z rejestracji wzoru przemysłowego przysługuje w pierwszej kolejności twórcy. Współtwórcom wzoru przemysłowego uprawnienie do uzyskania prawa z rejestracji przysługuje wspólnie. Prawo to jest zbywalne i podlega dziedziczeniu. Umowa o przeniesienie tego prawa wymaga pod rygorem nieważności zachowania formy pisemnej.

W razie stworzenia wzoru przemysłowego w wyniku wykonywania przez twórcę obowiązków ze stosunku pracy albo z realizacji innej umowy prawo to przysługuje pracodawcy lub zamawiającemu, chyba że strony ustaliły inaczej.

W umowie pomiędzy przedsiębiorcami może być określony podmiot, któremu przysługiwać będzie prawo zgłoszenia w przypadku dokonania wzoru przemysłowego w związku z wykonywaniem tej umowy.

Co się nadaje

Wzór przemysłowy to postać lub jego części, nadana mu m.in. przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację.

Na Ukrainie przesłanką uzyskania ochrony jest przesłanka nowości. Oznacza to, że przed datą, według której oznacza się pierwszeństwo do uzyskania prawa z rejestracji, identyczny wzór nie został udostępniony publicznie przez stosowanie, wystawienie lub ujawnienie w inny sposób.

Tak jak w Polsce na Ukrainie nie zostanie udzielone prawo z rejestracji na wzór przemysłowy, którego wykorzystywanie byłoby sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami. Na Ukrainie ochrona przysługująca wzorom przemysłowym nie zostanie udzielona na obiekty architektoniczne (z wyłączeniem małej architektury), przemysłowe, wodne oraz inne budowle. Spod ochrony wyłączone są również wytwory nietrwałe, które powstały np. z cieczy lub gazu.

Jakie prawa

Uwaga! Przez uzyskanie prawa z rejestracji uprawniony nabywa prawo wyłącznego korzystania z wzoru przemysłowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Ukrainy. Osoba uprawniona z rejestracji może zakazać osobom trzecim wytwarzania, oferowania, wprowadzania do obrotu, importu, eksportu lub używania wytworu, w którym wzór jest zawarty bądź zastosowany, lub składowania takiego wytworu dla takich celów.

Świadectwo

Udzielenie prawa z rejestracji stwierdza się przez wydanie świadectwa rejestracji. Częścią składową świadectwa rejestracji jest opis ochronny wzoru przemysłowego obejmujący opis tego wzoru, rysunek oraz zawarte w zgłoszeniu przedstawienie wzoru. Powyższe dokumenty definiują zakres przyznanej ochrony. Ochrona wzoru przemysłowego dotyczy wyłącznie rodzaju wytworów, dla których nastąpiło zgłoszenie.

Tak jak w Polsce na Ukrainie uprawniony z rejestracji wzoru przemysłowego nie może zakazać osobie trzeciej korzystania z wzoru:

W obu państwach uprawniony nie może zakazać użycia wzoru przemysłowego, jeżeli jest to konieczne do zapobieżenia lub usunięcia stanu zagrożenia bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, ochrony życia i zdrowia ludzkiego oraz ochrony środowiska. We wszystkich tych nadzwyczajnych sytuacjach zezwolenie na korzystanie z wzoru w wymienionych sytuacjach następuje za wynagrodzeniem.

Tak jak w Polsce na Ukrainie funkcjonuje (podobnie jak w przypadku znaku towarowego) instytucja tzw. używacza uprzedniego. Jest to osoba, która mimo rejestracji wzoru przemysłowego na rzecz osoby trzeciej ma prawo do bezpłatnego używania wzoru w zakresie, w jakim korzystała z niego w chwili stanowiącej o pierwszeństwie do uzyskania prawa z rejestracji.

Opłaty

Zgłoszenie wzoru przemysłowego wiąże się z koniecznością poniesienia opłat. Oprócz opłat za pomoc profesjonalnego pełnomocnika należy ponieść opłaty urzędowe, które przedstawiają się następująco >patrz tabela obok.

Zdaniem autorki

Klaudia Błach-Morysińska, adwokat, rzecznik patentowy kancelaria Salans

Wzornictwo przemysłowe ma zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Nadawanie nowego wyglądu towarom zwiększa ich atrakcyjność. Często zmieniająca się linia modelu, kształt, ozdoby są wynikiem chęci dostosowania się do aktualnych trendów. Celem tworzenia nowych postaci wytworu jest chęć zaspokojenia oczekiwań większej grupy odbiorców, zaspokojenie różnych gustów i upodobań.

Ochrona wzorów przemysłowych ma zapewnić wyłączność korzystania ze wzorów przemysłowych, jako rekompensaty kosztów poniesionych w związku z ich tworzeniem. W związku ze zbliżającymi się mistrzostwami Europy w piłce nożnej zwiększy się przepływ towarów pomiędzy Polską i Ukrainą. Dlatego warto przyjrzeć się możliwości ochrony wzorów przemysłowych w tych krajach.