Choć dawniej sądy uznawały wcześniejsze zwolnienia osób w wieku emerytalnym za zgodne z prawem (m.in. wyrok SN z 14 stycznia 2008 r., II PK 102/07), dziś zakład musi podać inny powód pożegnania takiego pracownika. Przykładowo może to być brak elastyczności przy zdobywaniu nowych umiejętności czy naruszenie innych obowiązków służbowych.

Osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny rozwiązania przez pracodawcę za wypowiedzeniem stosunku pracy z pracownikiem – kobietą lub mężczyzną. To dyskryminacja pracownika ze względu na płeć i wiek – przekonuje uchwała siedmioosobowego składu SN z 21 stycznia 2009 r. (II PZP13 /08).

Podobne stanowisko SN zajął 19 listopada 2008 r. (I PZP 4/08) w uchwale wydanej także w poszerzonym składzie. Uznał w niej, że wypowiedzenie pracownicy kolei bezterminowego angażu wyłącznie z tego powodu, że nabyła prawo do emerytury na podstawie art. 40 w związku z art. 50 ustawy emerytalnej stanowi dyskryminację ze względu na płeć. PKP musiało więc zapłacić odszkodowanie pracownicy, która została zwolniona, gdy skończyła 55 lat i miała staż uprawniający ją do emerytury kolejowej.