Wynika tak z art. 46 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienie i instytucjach rynku pracy.

Wysokość takiej dotacji jest określana w umowie, ale nie może ona przekroczyć sześciokrotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia. W tej chwili jest to zatem ok 21 tys. zł. Wnioski o takie dotacje należy kierować do powiatowego urzędu pracy, który jest właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub miejsce rozpoczęcia planowanej działalności. Dokumenty należy składać w odpowiedzi na ogłoszony przez urząd konkurs, który zwykle precyzuje w jakich terminach będą przyjmowane aplikacje.

O ile z funduszy unijnych na rozpoczęcie i rozwój działalności mogą zwykle korzystać wszystkie osoby (przynajmniej formalnie mogą o nie występować), tak w tym wypadku z pomocy mogą skorzystać wyłącznie osoby bezrobotne, które są zarejestrowane w urzędzie pracy. To warunek konieczny. Z reguły o przyznaniu wsparcia decydują również inne kryteria. Na przykład długość rejestracji w powiatowym urzędzie pracy, wiek, merytoryczne przygotowanie wniosku, posiadanie wykształcenia zgodnego z rodzajem planowanej działalności, potwierdzenie nawiązania współpracy z innymi przedsiębiorcami, co gwarantowałoby rentowność przedsięwzięcia.

Bezrobotny musi także spełniać inne warunki. Między innymi musi zadeklarować, że będzie prowadził działalność przez okres co najmniej 12 miesięcy, pod rygorem zwrotu dotacji wraz z odsetkami, i że będzie wydatkował środki zgodnie ze złożonym wnioskiem o pomoc.