Dla rozkręcających własny biznes limit ten nie ma jednak aż takiego znaczenia (chyba że podatnik od razu liczy na duże zyski). Istotny będzie jednak w kolejnych latach.
Z ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że przedsiębiorca może wybrać opodatkowanie ryczałtem, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy jego przychody z działalności gospodarczej, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, nie przekroczyły 150 tys. euro. Na 2012 r. jest to 661 680 zł.
Warto pamiętać, że w formie ryczałtu ewidencjonowanego mogą być opodatkowane nie tylko przychody przedsiębiorcy prowadzącego działalność samodzielnie, ale również wspólników spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Wynika to z art. 6 ust. 1 ustawy o ryczałcie.
Przy ryczałcie ewidencjonowanym podatek obliczany jest od przychodu (nie ma możliwości odliczenia kosztów podatkowych, dlatego jest to dobra forma rozliczenia dla firm, które mają takie koszty na niewielkim poziomie). Nie ma tu również tak rozbudowanych obowiązków ewidencyjnych jak przy opodatkowaniu według skali podatkowej.
Stawka ryczałtu zależy od rodzaju wykonywanej działalności. Wynosi:
-20 proc. – od przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów,
-17 proc. – m.in. od świadczenia usług pośrednictwa w sprzedaży hurtowej samochodów osobowych i furgonetek prowadzonej przez Internet, parkingowych, związanych z zakwaterowaniem, związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego, zarządzania nieruchomościami na zlecenie czy usług świadczonych przez agencje pracy tymczasowej,
-8,5 proc. – od przychodów z działalności usługowej czy np. od prowizji uzyskanej przez komisanta ze sprzedaży na podstawie umowy komisu albo uzyskanej przez kolportera prasy na podstawie umowy o kolportaż prasy,
-5,5 proc. – m.in. od przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton,
-3 proc. – m.in. od przychodów z działalności gastronomicznej (z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc.) czy z działalności usługowej w zakresie handlu.
Niestety, nie każdy zainteresowany może się zdecydować na opłacanie ryczałtu. W odniesieniu do niektórych podatników przepisy tego zabraniają. Opodatkowania ryczałtem nie stosuje się do: opłacających kartę podatkową, korzystających z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego, a także osiągających w całości lub w części określone przychody (z prowadzenia aptek, działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw, działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych, prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w ustawie, świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych).
Ryczałtu nie wybiorą również podatnicy podejmujący wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem, w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków, samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka – jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na zasadach ogólnych. Tak samo będzie z rozpoczynającymi działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.