Robią to na formularzu CEIDG-1 (w miejsce obowiązującego do końca czerwca 2011 r. formularza EDG-1).

Kilka funkcji

Co istotne, wniosek CEIDG jest – w wypadku osób fizycznych – jednocześnie:

-wnioskiem o uzyskanie, zmianę albo skreślenie wpisu w rejestrze REGON,

-zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym NIP do urzędu skarbowego,

-oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych PIT, wyboru dokonuje się wraz ze złożeniem pierwszego wniosku o wpis (więcej o możliwych formach opodatkowania czytaj na str. 8),

-zgłoszeniem albo zmianą zgłoszenia płatnika składek do ZUS (pamiętajmy jednak, że zgłoszenie osoby prowadzącej działalność, jak i innych ubezpieczonych, np. pracowników czy współpracowników do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego, następuje niezależnie od złożenia wniosku CEIDG-1 w formie zgłoszenia ZUS ZUA w ciągu siedmiu dni od powstania obowiązku zgłoszenia – więcej str. 11),

-oświadczeniem o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników.

Przedsiębiorcy powinni jednak pamiętać, rejestrując działalność, że wpisowi do CEIDG nie podlega wykonywanie działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowanie przez rolników pokoi, sprzedaż posiłków domowych i świadczenie w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów oraz wyrób wina przez producentów będących rolnikami wyrabiającymi mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku gospodarczego.

Od kiedy rusza firma

Przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis. Sam wpis do CEIDG polega na wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego danych podlegających wpisowi. Dzieje się to z chwilą zamieszczenia danych w CEIDG, nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu do CEIDG wniosku (gdy został złożony przez osobę uprawnioną i jest poprawny).

Przedsiębiorca ma jednak prawo we wniosku o wpis do CEIDG określić późniejszy dzień podjęcia działalności gospodarczej niż dzień złożenia wniosku. Przykładowo wniosek składamy 2 kwietnia ale informujemy w nim, że działalność gospodarczą rozpoczniemy dopiero od 16. dnia tego miesiąca.

Dodatkowe informacje

Wraz z wnioskiem o wpis do CEIDG przedsiębiorca składa oświadczenie o braku orzeczonych wobec niego zakazów, pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Dotyczy to zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, informacji o zakazie wykonywania określonego zawodu (gdy podlega to wpisowi do CEIDG) oraz informacji o zakazie prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi. Jeśli żaden z wymienionych zakazów nie został orzeczony w stosun-ku do przedsiębiorcy, składa oświadczenie, w którym o tym informuje.

Gdy pojawią się błędy

Jeśli wniosek o wpis do CEIDG będzie niepoprawny możliwe są dwa rozwiązania. To, które z nich znajdzie zastosowanie zależy od tego, w jaki sposób wniosek został złożony. Jeśli przedsiębiorca zrobił to przez Internet, system CEIDG poinformuje niezwłocznie o tym, że wniosek jest niepoprawny. Natomiast wtedy, gdy wniosek zostanie złożony w urzędzie gminy, przedsiębiorca zostanie niezwłocznie wezwany do skorygowania lub jego uzupełnienia (w ciągu siedmiu dni roboczych). Wniosek niepoprawny to taki, który nie zawiera wszystkich wymaganych danych, nie jest podpisany, dotyczący działalności nieobjętej przepisami ustawy, złożony przez osobę, wobec której prawomocnie orzeczono zakaz prowadzenia działalności gospodarczej lub złożony bez wymaganego oświadczenia, a także taki, który dotyczy osoby już wpisanej do CEIDG.