Mają jednak obowiązek wydania rachunku i faktury stwierdzających sprzedaż wyrobu, towaru lub wykonanie usługi.
Karta podatkowa zarezerwowana jest tylko dla niektórych profesji. Na tę formę rozliczenia wolno zdecydować się np. przedsiębiorcom prowadzącym myjnie samochodowe, szewcom, szklarzom, tapicerom, malarzom, fryzjerom czy kominiarzom.
Aby rozliczać się w formie karty podatkowej, podatnik musi spełnić określone warunki. Chodzi o to, by:
-prowadząc działalność, nie korzystał z usług innych firm (z wyjątkiem usług specjalistycznych), a także nie zatrudniał osób na umowę-zlecenie i umowę o dzieło do wykonywania prac związanych z jego działalnością. Może natomiast zatrudniać osoby na umowę o pracę. Musi pamiętać o limitach zatrudnienia przy poszczególnych rodzajach działalności,
-współmałżonek podatnika nie prowadził działalności gospodarczej w tym samym zakresie co on (dozwolone jest natomiast, aby współmałżonek pracował razem z nim).
Jeżeli przedsiębiorca chce płacić podatek dochodowy w formie karty podatkowej, to rejestrując działalność gospodarczą w CEIDG może dołączyć do niej PIT-16 (czyli wniosek o opodatkowanie w tej formie). W kolejnych zaś latach, jeśli chce np. przejść z zasadach ogólnych (skali podatkowej), zawiadomienie składa do 20 stycznia roku podatkowego.
Naczelnik po rozpatrzeniu wniosku wyda decyzję ustalającą wysokość podatku na dany rok lub decyzję odmowną, jeżeli stwierdzi brak warunków do zastosowania opodatkowania w tej formie. Od decyzji naczelnika wolno się odwołać do dyrektora izby skarbowej w ciągu 14 dni od jej doręczenia.
Jeżeli podatnik otrzyma pozytywną decyzję urzędu, a z jakichś przyczyn chce zrezygnować z tej formy opodatkowania, to ma do tego prawo. Musi jednak poinformować o zrzeczeniu się tej formy opodatkowania właściwego naczelnika urzędu skarbowego, i to w odpowiednim czasie. Ma na to 14 dni od doręczenia decyzji.
Jeśli przedsiębiorca chce w kolejnych latach nadal płacić kartę podatkową, a podane w pierwszym wniosku dane nie uległy zmianie, nie musi ponownie składać wniosku o zastosowanie tej formy. Z początkiem nowego roku podatkowego naczelnik wyda nową decyzję ustalającą wysokość podatku w formie karty podatkowej na ten rok.
Wysokość podatku zależy od rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników, liczby mieszkańców miejscowości, na terenie której prowadzimy działalność. To, jak duży podatek płaci przedsiębiorca, nie zależy więc od wysokości uzyskanego przez niego zysku z działalności.