Wynika tak jednoznacznie z art. 29 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. O tym zaś, jakie dane podlegają wpisowi, mówi art. 25 ustawy.

Podstawowe dane

Do centralnej ewidencji wpisywane są więc przy rejestracji, dane jakie zazwyczaj podaje się przy załatwianiu urzędowych spraw. Są to poza firmą przedsiębiorcy oraz jego numer PESEL (o ile taki posiada), data jego urodzenia, a także oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu zamieszkania, adresu do doręczeń oraz adresów, pod którymi jest wykonywana działalność gospodarcza (w tym adres głównego miejsca wykonywania działalności i oddziału, jeżeli został utworzony). Dane te mają być zgodne z oznaczeniami kodowymi przyjętymi w krajowym rejestrze urzędowym podziału terytorialnego kraju (o ile to w danym przypadku możliwe).

Do centralnej ewidencji wpisywane są też informacje o obywatelstwie polskim przedsiębiorcy (o ile takie posiada) i innych jego obywatelstwach.

Przedsiębiorca powinien również podać informację o adresie swojej poczty elektronicznej oraz adresie strony internetowej (o ile takie posiada i zgłosił te informacje we wniosku o wpis do CEIDG).

Do ewidencji wpisywana jest również data rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.

NIP i REGON

W CEIDG powinien znaleźć się też numer identyfikacyjny REGON przedsiębiorcy (o ile taki posiada). Jeśli przedsiębiorca nie ma numeru REGON wniosek CEIDG-1 jest równocześnie wnioskiem o uzyskanie wpisu w rejestrze REGON. Jeśli przedsiębiorca już wcześniej prowadził działalność, to na pewno ma nadany REGON. Numer ten można sprawdzić na stronie www.stat.gov.pl/regon.

Do CEIDG wpisywany jest również NIP. Warto przy tym zaznaczyć, że CEIDG przesyła dane zawarte we wniosku o wpis do ewidencji za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej lub innych środków komunikacji elektronicznej, niezwłocznie, nie później niż w dniu roboczym następującym po dokonaniu wpisu, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego wskazanego przez przedsiębiorcę. Trzeba jednak zaznaczyć, że gdy przedsiębiorca składający wniosek o wpis do ewidencji nie ma nadanego numeru NIP, CEIDG przesyła inne zgłoszenia (w tym płatnika składek albo zgłoszenie oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników) dopiero po otrzymaniu od właściwego naczelnika urzędu skarbowego nadanego numeru NIP i uzupełnieniu wniosku o ten numer.

Wpisowi do CEIDG podlegają także NIP i REGON sopółek cywilnych (gdy przedsiębiorca zawarł umowy takich spółek).

Numer PKD

We wniosku CEIDG-1 przedsiębiorca musi także określić przedmioty wykonywanej działalności gospodarczej, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) czyli – mówiąc prościej – określić, czym będzie się zajmowała jego firma. Do tego konieczne jest wybranie odpowiednich kodów z Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD 2007. Warto pamiętać, że wgląd do PKD zapewnia organ przyjmujący wniosek. Poza tym standardowe klasyfikacje i nomenklatury dostępne są na stronie www. stat.gov.pl/Klasyfikacje. Problemu nie powinno być przy elektronicznym wypełnianiu wniosku – wtedy system teleinformatyczny sam będzie udzielał pomocnych odpowiedzi.

Jeśli się okaże, że w polu, gdzie wpisywany jest PKD zbraknie miejsca, przedsiębiorca zaznacza kwadrat kontynuacji i wypełnia część CEIDG-RD.

Przedsiębiorca składający wniosek sam określa przeważający rodzaj działalności na podstawie przewidywanych lub faktycznie uzyskiwanych największych przychodów ze sprzedaży produktów (wyrobów i usług) oraz towarów i materiałów. Wskazanie przeważającego rodzaju działalności to warunek poprawności wniosku. Przy czym można w nim podać tylko takie kody PKD, które odnoszą się do działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz dotyczą działalności, która może być wykonywana przez osobę fizyczną.

Informacja o tym, czym będzie zajmowała się firma przedsiębiorcy trafia do CEIGD.

Inne informacje

Wpisowi do CEIGD podlegają dodatkowo informacje o istnieniu lub ustaniu małżeńskiej wspólności majątkowej. Do CEIDG wpisywane są również dane pełnomocnika upoważnionego do prowadzenia spraw przedsiębiorcy, wraz ze wskazaniem zakresu spraw, które obejmuje dane pełnomocnictwo (o ile przedsiębiorca udzielił pełnomocnictwa i zgłosił informację o jego udzieleniu we wniosku o wpis do CEIDG). Dane te obejmują imię i nazwisko albo firmę pełnomocnika oraz datę jego urodzenia, PESEL, NIP, obywatelstwo, adresy zamieszkania i do doręczeń oraz adres poczty elektronicznej.

Wpisowi do CEIGD podlega dodatkowo informacja o:

-zawieszeniu i wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej;

-ograniczeniu lub utracie zdolności do czynności prawnych oraz ustanowieniu kurateli lub opieki;

-ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu, o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika, zmianie postanowienia o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu na postanowienie o ogłoszeniu upadłości obejmującej likwidację majątku dłużnika i zakończeniu tego postępowania;

-wszczęciu postępowania naprawczego;

-przekształceniu przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę kapitałową;

-zakazie prowadzenia działalności gospodarczej;

-zakazie wykonywania określonego zawodu, którego wykonywanie przez przedsiębiorcę podlega wpisowi do CEIDG;

-zakazie prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi;

-wykreśleniu wpisu w centralnej ewidencji.

Razem z PIT-16

Wniosek o wpis do CEIDG może stanowić jednocześnie oświadczenie o wyborze formy opodatkowania. Wyboru dokonuje się wraz ze złożeniem wniosku o pierwszy wpis. Istotne jest jednak to, że gdy przedsiębiorca decyduje się na rozliczanie w formie karty podatkowej (kiedy ma do tego prawo czytaj na str. 8), do wniosku może dołączyć zgłoszenie PIT-16.

Wybrana forma opodatkowania wiąże przedsiębiorcę do końca danego okresu rozliczeniowego. Potem może zmienić ją na zasadach określonych w przepisach podatkowych (a więc składając zawiadomienie w urzędzie skarbowym do 20 stycznia roku podatkowego).

Tryby postępowania

Aby zarejestrować działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, przedsiębiorca może wybrać jeden z trybów postępowania. Ma prawo zdecydować się na:

-zalogowanie do CEIDG (będzie musiał założyć konto i aktywować je po otrzymaniu potwierdzenia e-mailowego), wypełnienie wniosku online i złożenie podpisu elektronicznego,

-zalogowanie do CEIDG (założenie konta i aktywowanie), przygotowanie wniosku  online, wydrukowanie i zaniesienie do gminy,

-bez logowania do CEIDG, przygotowanie wniosku online, wydrukowanie i zaniesienie do gminy,

-pobranie i złożenie papierowego wniosku w gminie, która przekształci go we wniosek elektroniczny,

-przesłanie wniosku listem poleconym do gminy; podpis na wniosku musi być notarialnie potwierdzony.