Zanim przedsiębiorca uruchomi tego rodzaju biznes, powinien zapoznać się z warunkami określonymi w rozporządzeniu ministra zdrowia z 17 lutego 2004 r. nw sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (DzU nr 31, poz. 273). Określa ono szczegółowe wymagania sanitarne, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie i kosmetyczne (dotyczą one również zakładów tatuażu czy odnowy biologicznej). Dosyć rygorystyczne wymagania stawiane są m.in. lokalom, w którym działalność ma być prowadzona.

Jedno pomieszczenie to za mało

W myśl rozporządzenia zakład fryzjerski albo salon kosmetyczny powinny być zlokalizowane w odrębnym budynku lub lokalu albo stanowić wyodrębnioną część budynku lub lokalu. Wejście do takiego zakładu (stanowiącego wyodrębnioną część budynku lub lokalu) może być wspólne dla wszystkich jego użytkowników i prowadzić z dróg komunikacji ogólnej. Zabronione jest natomiast, aby prowadziło przez pomieszczenia, w których nie są świadczone usługi.

Z rozporządzenia wynika, że przedsiębiorca powinien w prowadzonym zakładzie fryzjerskim lub salonie kosmetycznym wydzielić pomieszczenia, w których są świadczone usługi, szatnię i poczekalnię dla osób korzystających z usług, a także pomieszczenia sanitarno-higieniczne dla osób korzystających z usług i zatrudnionych w zakładzie. Potrzebne będzie również pomieszczenie lub miejsce do przechowywania sprzętu do utrzymania czystości, a także pomieszczenie lub szafy do przechowywania preparatów kosmetycznych oraz czystej i brudnej bielizny. Nie obejdzie się również bez miejsca na pojemniki, w których są gromadzone odpady.

W praktyce oznacza to, że nie każdy lokal będzie mógł być przystosowany do prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności. To dlatego, że pomieszczenia w zakładzie, w których są świadczone usługi, powinny mieć powierzchnię umożliwiającą takie rozmieszczenie, zainstalowanie i użytkowanie stanowiących jego wyposażenie urządzeń i sprzętu, które zapewni właściwe świadczenie usług. Gdy pomieszczenia będą zbyt małe, nici z biznesu.

Jak świadczyć usługi

Rozporządzenie wskazuje również, w jaki sposób powinny być świadczone usługi. I tak: wyrób peruk, zabiegi kosmetyczne oraz tatuażu powinny odbywać się w wydzielonych pomieszczeniach wyposażonych w umywalki z doprowadzoną ciepłą i zimną wodą. Przy świadczeniu usług należy używać wyłącznie czystej bielizny. Z kolei pracownicy powinni nosić czystą odzież roboczą lub ochronną, wykonaną z materiałów umożliwiających jej dezynfekcję.

W zakładzie fryzjerskim powinno być wydzielone stanowisko do mycia i farbowania włosów wyposażone w umywalkę z doprowadzoną ciepłą i zimną wodą. Przed świadczeniem usług wyroby perukarskie lub włosy naturalne przeznaczone do tych wyrobów trzeba umyć przy użyciu środków przeznaczonych do tego celu.

W zakładach kosmetycznych, w których stosuje się preparaty kosmetyczne powodujące zewnętrzne zanieczyszczenie ciała, konieczne jest wydzielenie łazienki wyposażonej w natrysk, miskę ustępową oraz umywalkę, dostępną bezpośrednio z pomieszczenia, w którym są świadczone usługi. Z kolei w zakładzie, w którym są świadczone usługi w zakresie pedicure, wydziela się stanowisko o powierzchni co najmniej 6 mkw., odizolowane od in- nych stanowisk. Stanowisko to przedsiębiorca musi wyposażyć w brodzik do moczenia nóg z bieżącą ciepłą i zimną wodą lub    przenośny brodzik do moczenia nóg, który myje się i dezynfekuje po każdym użyciu.