Pracownik wychowujący dziecko do czwartego roku życia, zamiast korzystać z urlopu wychowawczego, może powrócić do pracy i wystąpić o obniżenie wymiaru czasu, np. o jedną dziesiątą etatu, nie więcej niż o połowę.
Zgodnie z art. 186
8
§ 1
y może on liczyć w tym czasie (ale nie dłużej niż 12 miesięcy) na ochronę przed zwolnieniem. Niestety, nie jest ona nieograniczona. Już z kodeksu pracy wynika, że taka osoba może zostać zwolniona dyscyplinarnie lub w razie upadłości czy likwidacji firmy.
Niekorzystne dla rodziców jest też orzecznictwo Sądu Najwyższego. Według uchwały z 15 lutego 2006 r. (sygn. II PZP 13/ 05) pracownik na urlopie wychowawczym, a także zdaniem prawników korzystający z możliwości obniżenia wymiaru czasu pracy może zostać zwolniony, jeśli przyczyny rozstania leżą po stronie pracodawcy. Wystarczy więc, że firma ogłosi redukcję zatrudnienia w związku z kiepską sytuacją finansową czy zlikwiduje departament podczas restrukturyzacji, by ochrona przestała działać.
Jest nadzieja
Okazuje się jednak, że rodzic może zapewnić sobie ochronę przed zwolnieniem, która będzie skuteczna także w tych wypadkach. Powinien tylko umiejętnie wykorzystać inne przepisy kodeksu pracy.
Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy warto składać co trzy miesiące
–Firma może zwolnić pracownika tylko wówczas, gdy urlop trwa dłużej niż trzy miesiące – tłumaczy warszawski adwokat Bartłomiej Jędrzejak. – Jeżeli zatem zainteresowany obniży wymiar czasu pracy na okres krótszy niż trzy miesiące, to będzie przez ten czas podlegał szczególnej ochronie. Biorąc pod uwagę, że zgodnie z art. 186 § 5 k.p. urlop wychowawczy może być wykorzystany w czterech częściach, daje to pracownikowi możliwość uzyskania ochrony prawie przez 12 miesięcy.
Wniosek w terminie
Ten, kto chce skorzystać z tej ochrony, musi jednak pamiętać, że zgodnie z art. 186
7
§ 2 k. p. wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy należy złożyć co najmniej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem kolejnej części okresu, w którym pracownik zamierza korzystać z tej ochrony.
Złożenie takiego pisma po tym, gdy przełożony wręczy danej osobie zwolnienie lub wypowiedzenie zmniejszające wynagrodzenie, nie ochroni jej już przed tymi zmianami.
Złożenie wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy tylko na okres krótszy niż trzy miesiące jest korzystniejsze także z innego względu. Pracownik, który taki wniosek złoży na całe 12 miesięcy, może zostać zwolniony pierwszego dnia. Nie działa wtedy zasada ochrony przed zwolnieniem przed upływem trzech miesięcy urlopu.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora m.rzemek@rp.pl
Zobacz więcej: