Problem jest w tym, że od ustalenia odszkodowania minęło sporo czasu. Niestety pytanie nie jest precyzyjne a to jest ważne, gdyż w ostatnich latach obowiązywały różne przepisy. Mianowicie przed 16 grudnia 2006 r. przepisy stanowiły, że w jednej decyzji wywłaszczano z nieruchomości i określano wysokość odszkodowania. Po tej dacie zmieniły się regulacje. Od tej daty wydawane są dwie decyzje.
Pierwsza łączy w sobie kilka decyzji, w tym wywłaszczeniową, z kolei druga – ustala wysokość odszkodowania. Prawdopodobnie decyzja ustalająca wysokość odszkodowania, o której pisze czytelnik, stała się już ostateczna. Pisze on bowiem, że działkę zabrano mu kilka lat temu.
Oznacza to, że zwiększenie odszkodowania wymaga zmiany, uchylenia lub stwierdzenia nieważności wydanej uprzednio decyzji. Nie jest to takie proste.
Trzeba bowiem wzruszyć ostateczną decyzję, a to jest możliwe wyłącznie w nadzwyczajnych trybach przewidzianych w art. 145 – 163 kodeksu postępowania administracyjnego, w szczególności w drodze wznowienia postępowania administracyjnego zakończonego wydaniem tej decyzji lub stwierdzeniem nieważności wydanej decyzji.
W tym celu trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek do organu, który wydał decyzję lub do wyższej instancji. Sam fakt uzyskania przez czytelnika, wyższej wyceny nieruchomości nie musi prowadzić do zmiany wysokości odszkodowania. Będzie on wystarczający wówczas, gdy we wszczętym postępowaniu administracyjnym zostaną wykazane nieprawidłowości w wycenie wartości nieruchomości, na podstawie której przyznano odszkodowanie.