Zgodnie z art. 180 kodeksu pracy pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:

• 20 tygodni, gdy urodzi jedno dziecko przy jednym porodzie,

• 31 tygodni – dwoje dzieci przy jednym porodzie,

• 33 tygodni – troje dzieci przy jednym porodzie,

• 35 tygodni – czworo dzieci przy jednym porodzie,

• 37 tygodni – pięcioro i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Co najmniej dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Warto zwrócić uwagę na to, że pracownica może, ale nie musi, wykorzystać tę część urlopu przed rozwiązaniem. To do niej należy decyzja, czy i w jakim wymiarze będzie korzystała z macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu.

Termin „co najmniej dwa tygodnie” oznacza, że przed przewidywaną datą narodzin dziecka pracownica może wykorzystać dwa lub więcej niż dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego. Jednocześnie oznacza to, że przysługuje jej nie mniej niż dwa tygodnie macierzyńskiego przed porodem.

Oczywiście pracodawca jest związany wnioskiem kobiety o udzielenie jej tego urlopu. Nie może jednak udzielić go przed porodem w niższym wymiarze, np. jednego tygodnia lub pięciu dni.

Po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed nim, aż do wyczerpania okresu ustalonego zgodnie z tymi zasadami. Zatem rozkład urlopu macierzyńskiego oraz data jego rozpoczęcia zależą od dwóch warunków: wniosku pracownicy i przewidywanej daty porodu (określonej w zaświadczeniu lekarskim). Urlop macierzyński zainteresowana może zatem podzielić na dwie części: jedną przed porodem, drugą po nim – tylko na własny wniosek.

— Anna Telec, radca prawny, prowadzi kancelarię prawa pracy

Zobacz serwis » Dobra Firma » Kadry i płace » Urlopy » Urlop macierzyński i ojcowski