Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 174 § 2 kodeksu pracy). Zatem miesiące czy lata, kiedy podwładny korzystał z bezpłatnego wolnego, nie będą brane pod uwagę przy ustalaniu różnych uprawnień.

To powoduje, że jeśli pracownik wykorzystał taką zawodową przerwę, będzie miał krótszy okres wypowiedzenia angażu lub niższą odprawę pieniężną. Uprawnienia te wiążą się z długością zakładowego stażu pracy, do którego nie wlicza się urlopu bezpłatnego. W tym okresie nie nabywa się też uprawnień do innych świadczeń związanych ze stosunkiem pracy, np. do nagrody jubileuszowej.

Urlopu bezpłatnego nie wlicza się też do okresów składkowych i nieskładkowych, o których mówi ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.).

Może to zwłaszcza mieć znaczenie przy nabyciu prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, które zależą od posiadania wskazanych w tej ustawie minimalnych okresów składkowych i nieskładkowych. Natomiast w razie śmierci pracownika podczas urlopu bezpłatnego jego rodzinie przysługuje prawo do odprawy pośmiertnej, której wysokość określa art. 93 k.p.

Robota u innego

Art. 174 § 4 k.p. łagodzi nieco bezwzględne postanowienie o niezaliczaniu okresu korzystania z urlopu bezpłatnego do stażu pracowniczego. Nie stosuje się go, gdy odmiennie regulują to inne przepisy.

Tak dopuszcza art. 174

1

k.p. W my

ś

l niego za zgod

ą

pracownika, wyra

ż

on

ą

na pi

ś

mie, szef mo

ż

e udzieli

ć

urlopu bezp

ł

atnego, aby wykonywa

ł

prac

ę

u innego przez czas ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu mi

ę

dzy pracodawcami. To zdarza si

ę

, gdy np. w macierzystej firmie nie ma pracy, a zaj

ę

cie jest u kooperanta.

Ż

eby wi

ę

c pierwotny pracodawca nie p

ł

aci

ł

za przestój, zak

ł

ady dogaduj

ą

si

ę

,

ż

e przez czas takiej przerwy zatrudniony b

ę

dzie

ś

wiadczy

ł

prac

ę

na rzecz kontrahenta. W takiej sytuacji miesi

ą

ce czy lata tej przerwy wlicza si

ę

do okresu zatrudnienia, od którego zale

żą

uprawnienia pracownicze w dotychczasowej firmie.

Jeśli więc przełożeni porozumieją się w sprawie przesunięcia podwładnego za jego zgodą, to macierzysty zakład daje mu urlop, a jego czas wlicza do okresu, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Tygodnie tej przerwy będą traktowane jako okres pracy w macierzystej firmie. Ponadto także nowy pracodawca uwzględnia dotychczasowy staż.

Jakie skutki dla wypoczynku

Nieobecność w firmie spowodowana bezpłatnym wolnym oddziałuje na urlop wypoczynkowy. Ale tylko wtedy, gdy przerwa w wykonywaniu obowiązków zawodowych wynosi co najmniej miesiąc. Przebywający na urlopie na początku roku kalendarzowego nie nabywa w tym czasie prawa do wakacji.

Jego uprawnienia w tym zakresie mo

ż

na ustali

ć

dopiero wtedy, gdy podejmie prac

ę

po zako

ń

czeniu bezp

ł

atnego wolnego. Wymiar wypoczynku ustala si

ę

wówczas proporcjonalnie do okresu zatrudnienia przypadaj

ą

cego do ko

ń

ca roku kalendarzowego (art. 155

2

k.p.).

Chodzi tu o urlop bezpłatny trwający co najmniej miesiąc. Jeśli podwładny zaczął urlop bezpłatny już po nabyciu prawa do wypoczynkowego za dany rok, to przysługujące mu wakacje trzeba proporcjonalnie obniżyć o 1/12 za każdy miesiąc wolnego bezpłatnego.

Przykładowo gdy pracownik ma w 2011 r. prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego i przez dwa miesiące (60 dni) miał bezpłatną przerwę w obowiązkach służbowych, a po ich zakończeniu podjął pracę w tej firmie, to jego urlop zostanie obniżony o 2/12 z 26 dni. Zasadę tę trzeba stosować pod warunkiem, że pracownik wcześniej nie wybrał wakacji w przysługującym mu lub wyższym wymiarze

M

ł

odociany w czasie ferii

Na wniosek młodocianego, ucznia szkoły dla pracujących, pracodawca musi mu udzielić w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym dwóch miesięcy.

Taki obowiązek nakłada na szefa art. 205 § 4 k.p. W tym wypadku okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Jest to więc niejako obligatoryjny urlop bezpłatny, bo przełożony ma go udzielić, gdy zachodzi sytuacja określona w tym przepisie.

Czytaj też artykuły:

 

Zobacz więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Kadry i płace

»

Urlopy

»

Urlop bezpłatny

Dobra Firma

»

Kadry i płace

»

Wynagrodzenia

»

Nagrody jubileuszowe