Pracownik, który pierwszy raz podejmuje pracę w danym roku kalendarzowym, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku (art. 153 § 1 kodeksu pracy).
Prawo do urlopu przysługuje w takiej sytuacji z dołu, po przepracowaniu każdego miesiąca. Od 1 stycznia kolejnego roku kalendarzowego pracownik nabędzie już urlop z góry, w pełnym wymiarze, który wynika z kodeksu pracy.
Jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż dziesięć lat, ma prawo do 20 dni urlopu. Ponieważ jednak pracuje tylko na część etatu, urlop trzeba obniżyć (przyjmując za podstawę 20 dni) proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy (stosownie do art. 154 § 2 k.p.).
Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się również czas pobierania nauki. I tak wlicza się z tytułu ukończenia:
- zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej
– przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej niż 3 lata,
- średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej niż 5 lat,
- średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
- średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
- szkoły policealnej – 6 lat,
- szkoły wyższej – 8 lat.
Jeżeli więc pracownik jest zatrudniony na 3/4 etatu i ma prawo do 20 dni urlopu (nie przepracował jeszcze dziesięciu lat, uwzględniając okres pobierania nauki), wówczas wymiar przysługującego mu urlopu wyniesie 15 dni (3/4 x 20 dni).
Z upływem każdego miesiąca pracownik ten nabędzie prawo do 1/12 wymiaru przysługującego mu urlopu, a więc z każdym miesiącem powiększy urlop o 1,25 dnia.
W tej sytuacji brak jesta podstaw, aby zaokrąglać dzień urlopu do pełnego dnia w górę. Fakt wcześniejszego zatrudnienia tej osoby w innej firmie nie ma znaczenia, ponieważ nie przedstawił on dokumentu na potwierdzenie okresu pracy.
—Agnieszka Antoniak aplikantka radcowska w Kancelarii Prawniczej Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy sp.k. z siedzibą w Poznaniu
Czytaj również:
Zobacz serwisy:
Kadry i płace » Urlopy » Urlop niepełnoetatowca
Urlop wypoczynkowy » Obliczamy wymiar urlopu