- Jestem na urlopie wychowawczym i chciałabym założyć własną działalność gospodarczą. Czy mogę skorzystać z dotacji z Unii Europejskiej, czy z dotacji z urzędu miasta? Gdzie mogę dowiedzieć się o i jakie warunki muszę spełnić?
- pyta czytelniczka
Z pytania czytelniczki nie wynika, czy zamierza ona zrezygnować z dotychczasowego zatrudnienia i założyć własną firmę, czy chce prowadzić działalność i jednocześnie zachować etat. Tymczasem jest to bardzo ważne.
O dotację z urzędu pracy mogą bowiem ubiegać się jedynie osoby bezrobotne. Jednorazowa pomoc z urzędu na podjęcie działalności gospodarczej nie podlega zwrotowi, jeżeli działalność ta będzie prowadzona przez minimum rok.
Warunki, jakie należy spełniać, aby otrzymać pieniądze na uruchomienie własnej firmy, opisujemy w poradniku "Jak założyć małą firmę" w artykule "Jak zdobyć pieniądze na uruchomienie własnej firmy".
Jeżeli chodzi o środki z funduszy unijnych, to można skorzystać ze specjalnej puli pieniędzy z programu "Kapitał ludzki", zarezerwowanej właśnie dla osób, które chcą założyć własną firmę. W tym wypadku nie ma znaczenia czy osoba ubiegająca się o te środki jest obecnie gdzieś zatrudniona czy jest bezrobotna.
Jedynym warunkiem wykluczającym z tego wsparcia jest prowadzenie działalności gospodarczej w okresie ostatnich 12 miesięcy, nawet jeśli ktoś tylko zarejestrował taką działalność.
Dokładne informacje wraz z formularzami są zamieszczone na stronie internetowej: www.efs.gov.pl/.
Kolejnym sposobem na uzyskanie pomocy finansowej jest tzw. program "Jeremie", realizowany w kilku województwach. Jest to unijna pozadotacyjna inicjatywa wparcia, która ma na celu pomoc tym osobom, które nie mają dostępu do bankowych kredytów bądź mają ograniczony dostęp do nich. W ramach inicjatywy "Jeremi" pieniądze trafiają do firm w postaci specjalnych pożyczek lub poręczeń i muszą zostać zwrócone (www.jeremie.com.pl).
Zobacz poradnik:
»
»
»
Jak zdobyć pieniądze na uruchomienie firmy
Zobacz pomysły na biznes:
»
»