Energia to jeden z podstawowych kosztów działalności przedsiębiorstwa. Z powodu wykorzystywania przestarzałych i mało wydajnych urządzeń wiele firm zużywa jej więcej niż powinno.
Sytuację tę można zmienić, inwestując w nowe energooszczędne technologie. Małym i średnim przedsiębiorstwom ułatwia to Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) w ramach Programu Finansowania Rozwoju Energii Zrównoważonej w Polsce (PoLSEFF). Finansowanie można uzyskać w formie kredytu lub leasingu w wysokości do 1 mln euro. Łączna wartość programu wynosi 150 mln euro.
PolSEFF oferuje też bezpłatne doradztwo przy wyborze inwestycji. W ramach programu możliwe jest poza tym uzyskanie premii inwestycyjnej w wysokości 10 lub 15 proc. udzielonego finansowania.
10 proc.
wynosi dotacja, na jaką może liczyć przedsiębiorca
Fundusze są dystrybuowane przez uczestniczące w programie banki i firmy leasingowe. Na razie gotową ofertę ma BNP Paribas Bank i Millennium. Przygotowuje ją BGŻ.
Projekty realizowane w ramach programu można podzielić na cztery grupy:
- inwestycje mające na celu zwiększenie sprawności energetycznej o co najmniej 20 proc. w skali roku; może to być np. poprawa stanu technicznego i/lub wymiana kotłów, odzysk ciepła i pary wodnej; po pomyślnym zakończeniu projektu (weryfikacji przez niezależnego eksperta wskazanego przez EBOR) przedsiębiorca może otrzymać dotację w wysokości 10 proc. finansowania uzyskanego w ramach PolSEFF lub 15 proc. w przypadku projektów kogeneracji i trigeneracji;
- inwestycje zwiększające efektywność wykorzystania energii w budynkach; mogą to być inwestycje w odnawialne źródła energii, w urządzenia podnoszące efektywność jej wykorzystania, umożliwiające zmniejszenie zużycia energii – o 30 proc. – w budynkach używanych przez firmy MSP; inwestycja zgłoszona do finansowania musi spełniać wymogi audytu; nie można uzyskać kredytu na finansowanie nowych budynków, które zgodnie z przepisami muszą spełniać krajowe normy dotyczące zużycia energii; premie inwestycyjne wynoszą 10 proc. finansowania uzyskanego z PolSEFF lub 15 proc. w przypadku projektów zapewniających roczne oszczędności w zużyciu energii w całym budynku na poziomie co najmniej 40 proc.
- inwestycje w odnawialne źródła energii; finansowane są inwestycje w niewielkie źródła energii odnawialnej służące do produkcji energii elektrycznej, ogrzewania lub schładzania, zastępujące paliwa kopalne; finansowanie nie obejmuje: biopaliw wykorzystywanych w transporcie, energetyki wodnej i wiatrowej, ogniw fotowoltaicznych; aby zapewnić zysk z inwestycji i krótki okres zwrotu, projekty, które zostaną zakwalifikowane do finansowania, muszą gwarantować generowanie określonej ilości energii elektrycznej rocznie.
- inwestycje w wybrane technologie zwiększające efektywność wykorzystania energii w budynkach; zakup jakiegokolwiek urządzenia znajdującego się na LEME (liście zakwalifikowanych materiałów i urządzeń) automatycznie uprawnia do uzyskania 10 proc. premii; dotyczy to projektów o maksymalnym finansowaniu nie przekraczającym 250 tys. euro; większe inwestycje mogą uzyskać premię na podstawie analizy pod kątem efektywności energetycznej, poprawy klasy energetycznej budynku lub zastosowania energii odnawialnej.
Procedura ubiegania się o wsparcie jest prosta. Jeśli firma kupi za kredyt (lub weźmie w leasing) instalację z listy zakwalifikowanych materiałów i urządzeń (LEME), otrzyma premię inwestycyjną. W przypadku większych i bardziej złożonych projektów, inżynierowie PolSEFF przeprowadzą analizę założeń inwestycji, oszacują potencjalne oszczędności energii i zaproponują optymalne rozwiązania.
Adam Hirny, menedżer produktu, BNP Paribas Bank Polska
Badania przeprowadzone w 2010 r. wśród polskich przedsiębiorstw wykazały, że kwestie związane z kosztami energii w firmach odgrywają ważną (wskazania 28 proc. respondentów) lub bardzo ważną (46 proc. respondentów) rolę. Ceny energii rosną i wiele przedsiębiorstw ponosi straty z powodu mało wydajnych, przestarzałych technologii oraz braku odpowiednich systemów kontrolująco-monitorujących. Taka sytuacja w istotnym stopniu obniża poziom konkurencyjności polskich firm, szczególnie tych, które stosują wysoko energochłonne procesy produkcyjne.
Odpowiedzią polskich banków na ten problem jest porozumienie z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju. Umożliwia ono oferowanie polskim małym i średnim przedsiębiorstwom finansowania inwestycji redukujących zużycie energii. W zakres finansowanego projektu może wchodzić szerokie spektrum technologii energooszczędnych, w tym m.in. zintegrowane systemy zarządzania energią, termomodernizacja budynków, systemy oświetleniowe, technologie oparte na odnawialnych źródłach energii.
Znaczącą korzyścią dla przedsiębiorcy jest sponsorowana przez UE premia inwestycyjna w wysokości 10 proc. (a w przypadku niektórych projektów 15 proc.) kwoty udzielonego finansowania. Premia wypłacana jest po zakończeniu inwestycji. Procedury związane z jej otrzymaniem są proste i przyjazne dla przedsiębiorcy. Cały proces pozyskania premii (od wnioskowania do EBOR do zaksięgowania na wskazanym przez klienta rachunku) jest przeprowadzany przez bank i konsultanta reprezentującego EBOR.
Oferta finansowania skierowana jest do małych i średnich przedsiębiorstw według definicji Komisji Europejskiej (czyli zatrudniających poniżej 250 pracowników oraz wykazujących roczny obrót do 50 mln euro). Dodatkowym warunkiem jest brak aktywności w wykluczonych przez EBOR sektorach (np. hazard, produkcja broni, tytoniu).
Co zapewnia program PolSEFF
- możliwość wdrożenia nowoczesnych, efektywnych energetycznie technologii,
- finansowanie w wysokości do 1 mln euro w formie kredytu inwestycyjnego lub leasingu,
- 10 lub 15 proc. premii inwestycyjnej (w zależności od realizowanego projektu),
- bezpłatne doradztwo ekspertów PolSEFF przy realizacji inwestycji,
- listę materiałów i urządzeń (LEME), obejmującą produkty, które już zostały zakwalifikowane do dofinansowania (można z niej wybrać urządzenie).
Oferta Banków
- BNP Paribas Fortis
Kredyt Energooszczędny – maksymalna kwota 250 tys. euro (lub równowartość w innej walucie), minimalna 25 tys. euro (lub równowartość w innej walucie); okres kredytowania od trzech do siedmiu lat; kredyt udzielany w zł, USD, euro; oprocentowanie i opłaty są negocjowane; kredyt udzielany w oddziałach banku przez doradców ds. obsługi małych i średnich przedsiębiorstw oraz w centrach biznesowych (bankowość korporacyjna) zlokalizowanych w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi i Rzeszowie.
- Bank Millennium
Kredyt inwestycyjny Eko Energia lub leasing Eko Energia (Millennium Leasing); okres kredytowania do 10 lat; oprocentowanie i prowizja negocjowane.
- Bank BGŻ
Produkt w trakcie tworzenia.