19 sierpnia 2010 r. zmieniło się rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi (DzU z 2010 r. nr 139, poz. 940).

Oprócz zagospodarowania nierzadko niebezpiecznych resztek w przychodniach, laboratoriach czy szpitalach reguluje ono zasady zbierania takich śmieci podczas wizyt domowych zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek.

Odwiedzający pacjentów w domach mają, zgodnie z tymi przepisami, obowiązek zabierania takich resztek i zachowania przy tym środków ostrożności. W starym rozporządzeniu nie było przepisów o takiej konieczności.

Najbardziej niebezpieczne, mogące spowodować zakażenie, odpady medyczne zbierać należy do worków lub pojemników koloru czerwonego, chemikalia i niektóre leki (np. cytostatyki) gromadzi się w żółtych workach i pudełkach, a do tych, które nie mają niebezpiecznych własności, stosuje się inne kolory.

Zbiorniki te muszą być wymieniane tak często, jak wymagają tego warunki przechowywania, nie mogą jednak służyć dłużej niż przez 72 godziny. Warto ponadto wiedzieć, że śmiecie ostro zakończone oraz te o ostrych krawędziach, czyli takie, które mogą przedziurawić worek, zbiera się wyłącznie do pojemników.

Opakowania te należy zapełniać do 2/3 objętości, umożliwiając bezpieczne zamknięcie. Niedopuszczalne jest ponowne otwieranie. Ponadto taki pojemnik musi być odpowiednio oznakowany kodem odpadów, adresem zamieszkania lub siedziby wytwórcy odpadu i datą zamknięcia.

Zebrane resztki trzeba składać w specjalnie do tego celu przeznaczonych chłodniach lub pomieszczeniach. Muszą służyć wyłącznie do tego celu. Lekarze i pielęgniarki, podobnie jak przychodnie czy szpitale, muszą też pamiętać, żeby takie resztki przekazywać podmiotom, które mają stosowne zezwolenia z zakresu gospodarki odpadami.

Rozporządzenie określa też czas, przez jaki wolno składować takie resztki, i dopuszczalne temperatury. Np. dla pojemników na krew i innych odpadów o kodzie 18 01 02* czas przechowywania może wynosić tylko 72 godziny, a temperatura nie może przekraczać 10 st. Celsjusza.

Przypominamy też, że jeszcze do 18 sierpnia 2011 służby medyczne mogą wykorzystywać stare zapasy worków i pojemników, bo wcześniejsze przepisy nic nie mówiły o ich barwie.

Zobacz więcej:

» Firma » Zakładanie firmy » Pomysł na biznes » Pielęgniarka

» Firma » Ochrona środowiska » Odpady

» Sfera budżetowa » Lekarze i pielęgniarki