Budowlanka będzie zapewne najbardziej chłonną dla polskich pracowników branżą, dlatego warto zwrócić uwagę na szczegółowe przepisy dotyczące tej branży.

Warunki zatrudnienia w niej zostały określone w federalnym ramowym układzie zbiorowym dla sektora budowlanego (BRTV), który dotyczy wszystkich zatrudnionych  w przedsiębiorstwach budowlanych, bez względu na to, czy są to firmy niemieckie czy polskie działające na tamtejszym rynku. To właśnie w tym układzie zapisano wysokość minimalnego wynagrodzenia, które wynosi 10,90 euro na zachodzie Niemiec i w Berlinie, a na wschodzie jest nieco niższe i wynosi 9,50 euro za godzinę pracy.

Przeciętne zarobki są jednak wyższe i wynoszą od 12 do 18 euro. Nietrudno obliczyć więc, że zarobki pracowników budowlanych w Niemczech oscylują pomiędzy 7,5 tys. zł do 11,5 tys. zł.

Czas pracy budowlańców różni się od tego, do czego byli przyzwyczajeni w Polsce. Zgodnie z BRTV od grudnia do marca dniówka na budowie wynosi osiem godzin, ale tylko od poniedziałku do czwartku, natomiast w piątek tylko sześć godzin. Tygodniowo wychodzi więc 38 godzin pracy. Inaczej wygląda sytuacja latem, gdy od kwietnia do listopada budowlańcy pracują po 8,5 godziny od poniedziałku do czwartku, a w piątek siedem godzin. Tygodniowy czas pracy wzrasta wtedy do 41 godzin. W tym systemie utrzymany jest jednak średni czas pracy w wymiarze 40 godzin tygodniowo.

Przepisy branżowe gwarantują także wypłatę dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych lub pracę w nocy.

W razie przekroczenia limitów czasu pracy przysługuje im dodatek w wysokości 25 proc. doliczany do wynagrodzenia za zwykłe nadgodziny. Ekstrapłatna jest także praca w nocy (od 20 do 5) +20 proc. dodatku, a także w niedzielę, dni świąteczne i soboty (z wyjątkiem Wielkanocy, Zielonych Świąt, Bożego Narodzenia i 1 Maja), co oznacza prawo do dodatku w wysokości 75 proc. stawki godzinowej. Za pracę w Wielkanoc, Święto Zesłania Ducha Świętego, Boże Narodzenie i 1 Maja pracownikom budowlanym przysługuje podwójna dniówka.

Warto pomyśleć o przystąpieniu do związku zawodowego. W razie sporu z pracodawcą  pomoże on uzyskać należne świadczenia.

Czytaj też artykuł:

 

Więcej w serwisie:

Prawo dla Ciebie

»

Polak za granicą

»

Praca za granicą

»

Niemcy

Kadry i płace

»

Związki zawodowe i rady pracowników

»

Układy i porozumienia zbiorowe pracy

 

Zobacz cały poradnik:

Praca w Niemczech od 1 maja 2011 r.