Ani pracodawcy, ani pracownicy nie zdają sobie  często sprawy z tego, że spełnienie takiej prośby może narazić pracodawcę na negatywne konsekwencje.

Wynika to ze sztywnych przepisów dotyczących czasu pracy, które znacznie utrudniają załatwienie w godzinach pracy sprawy w urzędzie lub wizytę z dzieckiem u lekarza, mimo że  pracodawca godzi się na wykonanie obowiązków w innym terminie.

Jest to związane z  interpretacją pojęcia „doba pracownicza" oraz dobowych  limitów czasu pracy. Zgodnie z art. 128 § 3 pkt 1  kodeksu pracy przez „dobę pracowniczą" należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna wykonywanie  swoich obowiązków zgodnie z ustalonym dla niego  rozkładem czasu pracy. Jednocześnie kodeks pracy w art. 129 § 1 ustala dzienny i tygodniowy limit tego czasu.

W obecnym stanie prawnym pracodawca, który godzi się na załatwianie spraw prywatnych w normalnym czasie pracy, a następnie na odpracowanie tego po godzinach tego samego lub innego dnia, może być zatem zmuszony do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia za   godziny nadliczbowe, jeżeli pracownik  przekroczy dobowy limit czasu pracy. Dodatkowo odpracowanie  może  naruszyć prawo  do 11-godzinnego wypoczynku przysługującego zatrudnionym.

Definicja ustawowa doby pracowniczej stanowi przeszkodę w uelastycznianiu czasu  pracy.  Pracodawca  nie tylko może mieć poważne trudności z prawidłowym ustaleniem czasu pracy, gdy  podwładny odpracowuje wzięte na załatwianie swoich spraw wolne, ale nie może również korzystać z tzw. ruchomego czasu pracy polegającego na tym, że pracownik zobowiązany jest pozostawać do jego dyspozycji  przez umówiony wymiar czasu bez sztywno określonych godzin rozpoczynania i kończenia obowiązków, co pozwoliłoby rozpoczynać i kończyć pracę o dowolnej porze po upływie umówionej liczby godzin.

W tej sytuacji należy ocenić pozytywnie  przedstawione niedawno propozycje Ministerstwa Gospodarki zmierzające do uelastycznienia czasu pracy poprzez umożliwienie odpracowania  nieobecności spowodowanej załatwianiem spraw osobistych.

Autorka jest adwokatem partnerem w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr

Zobacz serwisy:

Czas pracy » Doba pracownicza