W skargach do inspekcji pojawia się problem iluzorycznej ochrony pracowników uprawnionych do urlopu wychowawczego, którzy wrócili do pracy na część etatu. Chodzi o możliwość wręczenia im wypowiedzenia na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych. Ze skarg kobiet, które wróciły do pracy po urodzeniu dziecka, wynika, że pracodawcy, zmieniając nieznacznie zakres obowiązków na danym stanowisku, zwalniają je.
Dodatkowa ochrona
Inspekcja Pracy dostrzega też, że coraz więcej osób korzysta z dobrodziejstwa powrotu po macierzyńskim w obniżonym wymiarze czasu pracy dającym ochronę przed zwolnieniem. Bardzo często pracownicy wnioskują o symboliczne obniżenie wymiaru, np. o 1/10, tylko po to, by zyskać ochronę. Inne przepisy związane z posiadaniem dziecka przez pracownika nie budziły kontrowersji. Inspekcja Pracy zarejestrowała tylko jeden przypadek odmowy udzielenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego i jeden przypadek nieudzielenia urlopu ojcowskiego.
Rodzic, redukując etat nawet o 1/10, zyskuje ochronę przed zwolnieniem z pracy
W czasie kontroli pracodawcy wielokrotnie podkreślali potrzebę wprowadzenia przepisu regulującego sposób, tryb i częstotliwość potwierdzania faktu karmienia piersią. Pracodawcy domagają się także ustalenia wieku dziecka, którego karmienie obliguje do udzielania płatnych przerw w pracy. Brak tych przepisów prowokuje pracodawców do różnych działań wymierzonych w kobiety nadużywające tego uprawnienia.
Bez spraw karnych
Tymczasem z raportu PIP dotyczącego przestrzegania uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem wynika, że skala naruszeń tych przepisów utrzymuje się na stałym poziomie.
Inspektorzy oceniają, że nieczęste były przypadki świadomego działania zmierzającego do naruszenia przepisów.
Sprawami dotyczącymi łamania pracowniczych praw związanych z rodzicielstwem niechętnie zajmowała się także prokuratura. W ostatnich dwóch latach prokuratury w calej Polsce prowadziły zaledwie osiem takich postępowań przygotowawczych. Tylko jedna sprawa miała finał w sądzie i prokuratura sporządziła akt oskarżenia.
W pozostałych przypadkach sprawy zostały umorzone z powodu braku znamion czynu zabronionego, a jedno postępowanie spotkało się z odmową wszczęcia dochodzenia.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora t.zalewski@rp.pl
Zobacz również artykuł:
Pracodawcy nie wiedzą o prawach rodziców
Więcej informacji o ochronie pracowników związanej z rodzicielstwem w serwisach:
Pracownice w ciąży i karmiące piersią