Aktualizacja: 04.06.2020 12:54 Publikacja: 04.06.2020 12:38
Foto: Adobe Stock
Grzywnę na duńską grupę farmaceutyczną Lundbeck nałożyła w 2013 r. Komisja Europejska, która po raz pierwszy zastosowała unijny zakaz karteli do porozumień w sprawach patentów na leki, uznała, że doszło do rażącego naruszenia zasad konkurencji, utrudniającego dostępność tańszych leków i zwiększającego koszty krajowych systemów opieki zdrowotnej.
Chodziło o przeciwdepresyjny produktleczniczy zawierający substancję czynną o nazwie citalopram. W 2002 r. wygasały patenty chroniące tę substancję na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), ale Lundbeck był nadal posiadaczem patentów wtórnych chroniących niektóre procesy produkcyjne tego aktywnego składnika. Komisja ustaliła, że duńska firma zapłacił czterem producentom generycznych produktów leczniczych (Generics UK2, Alpharma, Arrow i Ranbaxy) za to, by wstrzymali wejście na rynek tańszych odpowiedników citalopramu.
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w domu może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prawie po...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Zespół deregulacyjny Rafała Brzoski po pierwszym etapie działania ogłasza sukces: około 60 proc. jego propozycji...
Eksperci nie mają wątpliwości: deregulacja to niezwykle ważny proces, jednak ofensywa legislacyjna, którą rząd p...
Projekt ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych zostanie skorygowany.
Związki zawodowe najwięcej członków pozyskują w pierwszym roku od utworzenia zakładowej organizacji związkowej....
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas