Od 1 stycznia 2011 r. pracownik ojciec wychowujący przysposobione dziecko ma prawo wystąpić o tygodniowy urlop ojcowski, nie później jednak niż do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu orzekającego przysposobienie. Dziecko, na które bierze się taki urlop, nie może mieć więcej niż siedem lat, a jeżeli podjęto decyzję wobec niego o odroczeniu obowiązku szkolnego, to nie więcej niż dziesięć lat. Z nowym rokiem weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy wprowadzająca takie zmiany.

Wcześniej możliwość skorzystania z urlopu ojcowskiego była ograniczona do momentu ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia, co ze względu na długotrwałość postępowań adopcyjnych i praktykę adoptowania dzieci starszych często czyniło to uprawnienie czysto teoretycznym.

Adopcyjni ojcowie, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu, mają prawo do zasiłku macierzyńskiego. Skorzystają z niego pracownicy na urlopie ojcowskim oraz inni ubezpieczeni niebędący pracownikami, do których nie stosuje się przepisów kodeksu pracy. Wystąpić o zasiłek będzie mógł na przykład ubezpieczony prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą za urlop trwający od 3 do 9 lutego 2011 r. w związku z przysposobieniem dziecka urodzonego 7 lutego 2004 r., jeśli postanowienie o przysposobieniu uprawomocniło się nie wcześniej niż 9 lutego 2010 r. W omawianym przypadku adopcyjny ojciec nie otrzyma zasiłku za pełny tydzień, lecz za okres od 3 do 6 lutego, 7 lutego dziecko skończy bowiem siedem lat. Chyba że podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego dziecka.

Ojciec adopcyjny chcący skorzystać z urlopu ojcowskiego może wystąpić do pracodawcy z pisemnym wnioskiem złożonym w terminie nie krótszym niż siedem dni przed rozpoczęciem urlopu. Wniosek ten pracodawca obowiązany jest uwzględnić. Nie ma przy tym znaczenia, czy matka dziecka korzysta lub skorzystała już z przysługujących jej urlopów. Należy także pamiętać, że w przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego, zgodnie z art. 1831 kodeksu pracy, tydzień urlopu ojcowskiego odpowiada siedmiu dniom kalendarzowym.

[i]Autor jest aplikantem adwokackim w Kruk, Pasierbiak, Wasilewski i Wspólnicy Kancelaria Prawnicza[/i]