Od 1 września 2010 r. obowiązuje w tym zakresie nowe rozporządzenie w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania (DzU 2010 r. nr 161, poz. 1080).

Małe przedszkola mogą zakładać zarówno osoby prywatne, jak i samorządy lub osoby prawne (stowarzyszenia, fundacje, parafie).

W placówkach, które rozporządzenie w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego określa jako zespół przedszkolny, dzieci mogą przebywać tylko w niektóre dni tygodnia. Natomiast w punktach wychowania przedszkolnego zajęcia są prowadzone przez cały rok szkolny. W obu wypadkach dopuszczalne są przerwy ustalane przez prowadzących.

Obiekty te trzeba też dostosować do potrzeb małych dzieci, przy czym wymagania dla zespołów i punktów są łagodniejsze niż dla pełnych przedszkoli. Określa je wyżej wymienione rozporządzenie.

Osoby prawne i fizyczne mogą zakładać miniprzedszkola po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez wydziały zajmujące się oświatą w gminach (nie jest to wpis do ewidencji działalności gospodarczej). Zgłoszenie do ewidencji wraz z przewidywaną liczbą wychowanków najlepiej przekazać do 30 września roku poprzedzającego rozpoczęcie działalności, bo umożliwia to uzyskanie dotacji od 1 stycznia następnego roku.

Zarówno w zespołach, jak i w punktach zajęcia można prowadzić w grupach liczących od 3 do 25 dzieci. Minimalny czas prowadzenia zajęć to trzy godziny dziennie. Jeżeli w grupie jest do 15 dzieci, wystarczy, że placówka działa do 12 godzin tygodniowo. W grupach liczących do 19 dzieci tygodniowy czas zajęć nie może być krótszy niż 16 godzin, a w liczniejszych 20 godzin.

Zajęcia w zespole lub punkcie przedszkolnym mogą prowadzić, podobnie jak w zwykłych przedszkolach, nauczyciele mający odpowiednie kwalifikacje. Mogą to być nauczyciele wychowania przedszkolnego a także nauczania wczesnoszkolnego.

Konkretnie kogo można zatrudnić do opieki nad przedszkolakami, mówi § 4 rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (DzU z 2009 r. nr 50, poz. 400).

Wspomagać je mogą osoby bez wykształcenia pedagogicznego. Przede wszystkim rodzice uczestniczących w zajęciach dzieci albo pełnoletni członkowie ich rodzin.

Uwaga! Nauczyciele prowadzący zajęcia w zespole lub punkcie oraz inne osoby wykonujące tam pracę a także uczestniczący w zajęciach rodzice dzieci oraz pełnoletni członkowie ich rodzin (upoważnieni przez rodziców) muszą mieć orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania tych prac oraz książeczki badań dla celów sanitarno-epidemiologicznych.

Podmiot, który decyduje się prowadzić małe przedszkole, musi także przygotować dokument zwany organizacją wychowania przedszkolnego.

[ramka][b]Dokumenty i opinie[/b]

W zgłoszeniu do ewidencji trzeba przekazać:

- oznaczenie osoby zamierzającej prowadzić placówkę, jej miejsca zamieszkania lub siedziby,

- określenie rodzaju placówki oraz daty rozpoczęcia jej funkcjonowania,

- miejsce prowadzenia oraz informację o warunkach lokalowych zapewniających: możliwość prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych i ewentualnie innych zadań, bezpieczne i higieniczne warunki nauki i pracy,

- dokument zwany organizacją wychowania przedszkolnego,

- dane o kwalifikacjach pracowników pedagogicznych i dyrektora.

Niezbędna jest też opinia komendanta straży pożarnej, dotycząca bezpieczeństwa obiektu, oraz opinia powiatowego inspektora sanitarnego, dotycząca stanu sanitarnego.[/ramka]