Dopiero w dłuższym okresie będzie w stanie zrekompensować wydatki na jego założenie. Trzeba też przeznaczyć więcej czasu na przygotowania do rozpoczęcia działalności, a także zatrudnić specjalistów.

Podobnie jak przy organizacji zespołu czy punktu niezbędny jest wpis do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego.

Zatrudnić też trzeba wychowawców z odpowiednimi kwalifikacjami. Przedszkole realizuje podstawę programową wychowania przedszkolnego i sporządzenie takiego dokumentu wymaga z pewnością więcej zachodu niż zorganizowanie wychowania przedszkolnego.Nieporównanie większe problemy, a co za tym idzie niezbędne nakłady inwestycyjne będą się wiązać z samym obiektem, do którego mają uczęszczać dzieci.

Działka powinna być spora, ok. 3 – 4 tys. mkw., a oprócz budynku zajmującego kilkaset mkw. powinno się znaleźć na niej miejsce zarówno na plac zabaw, jak i na parking dla rodziców przywożących i odbierających pociechy. Trzeba tak wybrać lokalizację, aby dawała gwarancję, że przez wiele lat nie zabraknie chętnych na tego rodzaju usługi.

Gdy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, niezbędne jest uzyskanie warunków zabudowy. Kolejny etap to projekt budowlany, który trzeba zlecić znającemu się na rzeczy specjaliście. Można też kupić lub wynająć już istniejący budynek, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że adaptacja do obecnych wymogów będzie wymagała pozwolenia budowlanego i sporych nakładów finansowych.

Od razu należy też podjąć decyzje o posiłkach, bo wymagania wobec zaplecza kuchennego są wyśrubowane. Czasem lepiej zdecydować się na katering i niewielkie zaplecze, w którym można przygotować kanapki i napoje.