[b]Roszczenie o urlop wypoczynkowy dla pracownika przedawnia się po 3 latach. Jak liczyć takie przedawnienie? Czy na przykład urlop za 2007 rok (lub ekwiwalent za niewykorzystany urlop) przedawnia się w I kwartale 2011 r., czy z końcem 2010 r.?
Pracownik naszej firmy ma niewykorzystane urlopy wypoczynkowe od 2006 r. Moim zdaniem urlop za 2006 r. już mu się przedawnił, co jednak z urlopem za 2007 r.?
Pracownik twierdzi, że gdyby rozwiązał umowę o pracę to urlopy się przedawniają, a skoro pozostaje w zatrudnieniu, to ma prawo do tych urlopów. Kto ma rację?[/b]
Pracownik będący w zatrudnieniu w poprzednim roku kalendarzowym nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego na rok następny z dniem 1 stycznia tego roku. Oczywiście na innych zasadach ustala się prawo i wymiar pierwszego urlopu, na innych kolejny urlop dla pracownika zatrudnionego w trakcie roku kalendarzowego, czy też pracownika wracającego do pracy po urlopie wychowawczym lub bezpłatnym.
[srodtytul]Uważaj na przedawnienie prawa do urlopu...[/srodtytul]
Pracownik myli się twierdząc, że dopóki jest w zatrudnieniu, to będzie mógł skorzystać ze "starego", nawet ponadtrzyletniego urlopu wypoczynkowego. Tak nie jest.
[b]Prawo do urlopu wypoczynkowego ulega przedawnieniu na zasadach określonych w art. 291 kodeksu pracy.[/b] Jeśli przedawni się prawo do urlopu w naturze, to w konsekwencji przedawnieniu ulegnie także prawo do wypłaty ekwiwalentu z powodu jego niewykorzystania.
[srodtytul] Jak liczyć przedawnienie?[/srodtytul]
Zgodnie z [b]uchwałą składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 20 lutego 1980 r., V PZP 6/79 (OSNCP 1980, nr 7 - 8, poz. 131)[/b] bieg przedawnienia roszczenia pracownika o urlop wypoczynkowy rozpoczyna się ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym pracownik uzyskał prawo do urlopu (art. 291 § 1 w związku z art. 161 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3805C31C3E8CA8CD90ABC180076F9E82?id=76037]kodeksu pracy[/link]), chyba że szczególne przepisy kodeksu pracy lub innych aktów normatywnych przewidują obowiązek udzielenia przez pracodawcę urlopu w innych terminach.
Licząc termin przedawnienia trzeba jednak mieć na uwadze, że kodeks pracy wyznaczył pewne granice czasowe dotyczące przesunięcia wykorzystania bieżącego urlopu wypoczynkowego. Zgodnie bowiem z art. 168 k.p. udzielenie urlopu niewykorzystanego zgodnie z planem urlopów musi nastąpić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.
[b]Zatem z ostatnim dniem pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego rozpoczyna bieg termin przedawnienia roszczenia o urlop, z tym bowiem dniem pracownik może dochodzić swego roszczenia jako już wymagalnego.[/b]
Ma to miejsce wówczas, gdy termin wykorzystania przesuniętego urlopu nie wyznaczono lub przesunięto na termin wykraczający poza pierwszy kwartał roku następnego. Pracownik bowiem - w razie przesunięcia urlopu poza ten okres - z chwilą nadejścia przewidzianego w art. 168 k.p. terminu (31 marca roku następnego) nabywa uprawnienia do dochodzenia roszczenia o przysługujący mu urlop wypoczynkowy za rok poprzedni.
[srodtytul]Inaczej urlop wyznaczony, inaczej niezaplanowany.... [/srodtytul]
Bieg terminu przedawnienia urlopu wyznaczonego (chodzi o urlop za 2007 r.) rozpoczyna się zatem z końcem roku 2007. Z końcem 2010 r. dojdzie do jego przedawnienia.
W razie niewyznaczenia urlopu za rok 2007 lub ustalenia go poza pierwszym kwartałem roku 2008, bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się 31 marca 2008 i upływa z dniem 31 marca 2011 r.
[srodtytul]Wypłata ekwiwalentu też z ograniczeniami[/srodtytul]
Roszczenie o wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop staje się wymagalne z dniem rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Świadczenie to powinno być wypłacone w momencie rozwiązania stosunku pracy.
Z dniem rozwiązania stosunku pracy prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego w naturze przekształca się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. W tym też dniu rozpoczyna bieg termin przedawnienia roszczenia o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane w naturze, a nieprzedawnione urlopy wypoczynkowe.
[srodtytul]Liczenie z korzyścią dla pracownika...[/srodtytul]
Wnioskując o urlop wypoczynkowy pracownik zazwyczaj nie określa roku, z którego wykorzystuje urlop wypoczynkowy. A szkoda. Ma to bowiem znaczenie przy dużej ilości przysługujących pracownikowi dni wolnych z tytułu niewykorzystanych "starych" urlopów i możliwości się ich przedawnienia.
Jak zatem "zdejmować" urlop z urlopowej puli? Oczywiście z korzyścią dla podwładnego - czyli począwszy od urlopu najstarszego.
[srodtytul]Co z urlopem na żądanie?[/srodtytul]
Urlop na żądanie jest urlopem wypoczynkowym, o który pracownik wnioskuje w dogodnym dla siebie momencie. Prawo do niego przedawnia się na zasadach ogólnych, wyżej opisanych.
Jest jednak pewna drobna różnica, jeśli chodzi o możliwość wykorzystania zaległego urlopu na żądanie w następnym roku kalendarzowym - staje się on zwykłym urlopem wypoczynkowym - traci więc swój "żądaniowy" charakter.