Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opracowało i skierowało do konsultacji społecznych projekt noweli rozporządzenia w sprawie rzeczoznawców do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy.
Doprecyzowuje on zasady odbierania uprawnień rzeczoznawcom ds. BHP. Specjaliści ci zajmują się opiniowaniem projektów budowlanych lub przebudowywanych obiektów budowlanych albo ich części, w których przewiduje się pomieszczenia pracy. Opinia dotyczy zgodności projektu z przepisami BHP oraz wymaganiami ergonomii.
Ustawa o PIP przewiduje możliwość cofnięcia uprawnień rzeczoznawcy. Stanowi ona, że główny inspektor pracy może skorzystać z tego prawa w razie wydania przez rzeczoznawcę opinii naruszającej w sposób rażący przepisy BHP. Niestety, przepisy wykonawcze nie wskazują, co należy rozumieć przez „opinię naruszającą w sposób rażący przepisy”.
Zgodnie z projektem noweli należy przez to rozumieć opinię niezawierającą zastrzeżeń do projektu obiektu, podczas gdy przyjęcie obiektu do użytkowania lub jego części spowodowało lub może spowodować bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia pracowników.
Odebraniem uprawnień będzie też skutkowało zaopiniowanie projektu bez zastrzeżeń w sytuacji, gdy zawartość dokumentacji projektowej uniemożliwia sprawdzenie zgodności przyjętych rozwiązań z przepisami BHP, wymaganiami ergonomii oraz Polskimi Normami.
Ponadto projekt przewiduje obowiązek powiadamiania właściwych organów PIP w razie stwierdzenia przez inspektora pracy, że rzeczoznawca wydał opinię rażąco naruszającą przepisy.
Rzeczoznawca nie będzie zaskakiwany odbieraniem uprawnień. Główny inspektor pracy będzie miał obowiązek powiadomienia go o wszczęciu postępowania w tej sprawie.
Dodatkowo projekt pozwala na wezwanie rzeczoznawcy do złożenia pisemnych wyjaśnień, przedłożenia do wglądu rejestru opinii oraz zaświadczenia z ostatniego okresowego szkolenia organizowanego dla rzeczoznawców.
Postępowanie w sprawie niebezpiecznych opinii będzie się kończyło wydaniem decyzji przez głównego inspektora pracy o cofnięciu uprawnień lub o umorzeniu postępowania.
[i]etap legislacyjny
projekt przekazany do konsultacji społecznych[/i]