Uprawnienia pracownika dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych są obecnie związane z koniecznością wyrażenia zgody przez pracodawcę lub podjęcia inicjatywy przez niego i skierowania podwładnego na takie studia.

Jeżeli szef wyraził inicjatywę i wysłał pracownicę na studia albo zgodził się, aby podnosiła kwalifikacje zawodowe, przysługuje jej zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia na udział w zajęciach i na punktualne przybycie na nie.

Ma także prawo do 21 dni urlopu szkoleniowego w ostatnim roku studiów na przygotowanie pracy dyplomowej, przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego (jeżeli program studiów przewiduje złożenie pracy lub egzaminu dyplomowego).

Pozostałe świadczenia, takie jak: czesne, koszty zakwaterowania, noclegu czy książek, są dla pracodawcy nieobowiązkowe i zależą wyłącznie od jego decyzji w tej sprawie.

Należy jeszcze pamiętać, że gdy o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych zdecydował sam pracownik, bez konsultacji z pracodawcą i bez jego zgody, nie otrzyma płatnych zwolnień z pracy ani urlopu szkoleniowego.

Strony mogłyby jedynie ustalić, że zgodnie z art. 103[sup]6[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link] pracownik dostanie bezpłatne zwolnienie z pracy i urlop bezpłatny w porozumieniu z szefem.

[i]Autor prowadzi Kancelarię Prawa Pracy[/i]